Sinema

Sürükleyici Aksiyon Filmleri

Her ne kadar çokça tercih edilse de tam keyfinize göre sürükleyici aksiyon filmleri bulmak zordur ve oldukça zaman alır. Aksiyon filmleri hem arkadaş toplantılarının hem de romantik komedi izlemekten sıkılmış çiftlerin severek izleyeceği, akla gelen ilk film türüdür. Gelin sizleri bu korkunç zahmetten kurtaralım ve tarihin en akıcı ve kaliteli aksiyon filmlerine bir göz atalım.

Sürükleyici Aksiyon Filmleri
Sürükleyici Aksiyon Filmleri

Başlangıç / Inception

Aksiyon filmleri içinde belki de en çok bilineni ve en çok dikkat çeken filmlerin başında gelen Başlangıç’ın oyuncu kadrosu da bir o kadar zengin ve kaliteli. Yönetmenliğini ünlü yönetmen Christopher Nolan’ın yaptığı filmde; Leonardo DiCaprio, Cillian Murphy, Tom Hardy gibi oyuncular oynamaktadır.

Filmde Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) insanların rüyalarına dalış yapıp zihinlerindeki önemli bilgileri çalan bir hırsızdır. Bu mesleği ona ün getirdiği gibi, onu dünyanın gözü önünde bir suçlu yapmış ve kaçacak yeri kalmamıştır.

Dom bu kötü ünden kurtulmak ve kaybettiği herşeyi geri almak için son bir dalış yapmak zorundadır. Ama bu diğerleri kadar kolay olmayacaktır. Diğer sürükleyici aksiyon filmleri gibi heyecanı doruklarda tutan bu film ayrıca bilim kurgu ve akıl oyunlarıyla sizi ekrana kilitleyecek.

Cesur Yürek / Braveheart

13. yüzyıl İskoçya’sının gerçek tarihinden esinlenilerek çekilmiş bu filmde hem başrol oyuncusu hem de yönetmen olarak Mel Gibson oldukça takdir toplamış ve 1996 yılında en iyi yönetmen Oskar’ını bu film sayesinde almıştır.

Filmde Mel Gibson’un canlandırdığı William Wallace çocukluğundan beri ülkesini sömürge olarak kullanan İngilizler’den ve onların uygulamalarından çokça etkilenmiştir. Yetişkinlik çağına geldiğinde; çok sevdiği karısını da bu uğurda kaybeden Wallece, hem kendi kaderini hem de İskoçların kaderini değiştirmeye yemin eder.

Bir yandan aksiyon filmi izlerken bir yandan yakın geçmişte olup bitenler hakkında fikir edinmek isteyen tarih tutkunlarını da mutlu edecek Cesur Yürek filmi, şans vermeye değer.

Yenilmezler / Avengers

Tüm dünyayı her filmiyle etkisi altına almayı başaran Marvel stüdyolarının, tüm süper kahramanlarını bir araya topladığı ilk film olan Yenilmezler hem aksiyon hem de fantastik öğeler içeriyor.

Artık herkesin aşina olduğu dünyaca ünlü yüzlerin oynadığı filmin kadrosu ise şöyle; Robert Downey Jr, Chris Evans, Mark Ruffalo ve diğerleri. Sürükleyici aksiyon filmleri içerisinde Yenilmezler, bir çok devam filmi ve yan filmleri sayesinde sizi bu evren içerisinde tutmaya devam ediyor.

Yüzüklerin Efendisi / Lord of The Rings

Herkesin hayatında en az bir kez izlediği eserlerin başında gelen bu film, tıpkı Yenilmezler serisi gibi ardında birçok devam filmi ve yan filmler bulundurmaktadır.

Salt aksiyon filmlerinden sıkılanlar ve kendisini orta çağ evreninin fantastik dünyasında bulmak isteyenler için birebir olan filmde; Elijah Wood, Ian McKellen, Andy Serkis gibi usta oyuncular yer almakta.

Üstelik yönetmenliğini ise Fantastik dünyanın üstadı olarak bilinen Peter Jackson yapmakta. Bu kocaman fantastik ve kötülüklerin bulunduğu dünyada Frodo ve arkadaşları gibi küçük, güçsüz fakat inançlı hobbitlerin nasıl mucizeleri başardığını izlemek içinizi ısıtacak.

Kara Şövalye / The Dark Knight

Bir diğer fantastik film stüdyosu olan DC Comics filmi olan Kara Şövalye, stüdyonun en çok bilinen ve sevilen karakteri Batman’in maceralarını konu alıyor. Yenilmezler’in renkli ve esprilerle dolu dünyasına tezatlık oluşturan Kara Şövalye evreninde; sizi suçlular, karanlık işler ve karanlık bir dünya karşılıyor.

Yalnızca bir film olmaktan ötede olan Kara Şövalye; baş kahramanı Batman dışında Joker gibi sevilen ve kült olmuş bir anti-kahramanın da dünyasını bize izletmekte. Bu tarz yapımların sevilen yönetmeni Christopher Nolan yine yönetmen koltuğunda. Hem süper kahraman filmi izlemek hem de felsefik fikirlerin işlendiği bir 152 dakika geçirmek isteyenler için seyir zevki yüksek, oldukça iyi bir film.

V For Vandetta

Sürükleyici aksiyon filmleri içerisinde belki de en felsefik ve fikir aşılamaya çalışan filmlerin ilki V For Vandetta’dır. Yalnızca bir film değil aynı zaman da sistem eleştirisi olan filmde; Hugo Weaving, Natalie Portman gibi usta oyuncular rol almaktadır.

Şiddet kullanımının bir başka boyutunu ele alan film, otoritenin korkuyla sindirdiği halktan baş kaldıran bir ses olarak ortaya çıkan maskeli kahraman V’nin, egemenlik arayışının bir hikayesidir.

Sürükleyici Aksiyon Filmleri
Sürükleyici Aksiyon Filmleri

Deja Vu

Bilimkurgu, aksiyon ve gerilim kategorilerinde yer alan Deja Vu filmi oldukça sürükleyici konusuyla dikkat çekiyor. Büyük bir patlamanın ardından suçluların yakalanması için çalışan Doug Carlin, teknolojinin ve beynimizin nimetlerinden yararlanarak çok değişik bir dünyaya adım atıyor.

”Hepimizin gündelik hayatta yaşadığı Deja Vu hissi acaba geçmişimizin bize vermek istediği bir mesaj mı?” mottosu; günümüz ve geçmiş arasında gidip gelerek filmde inanılmaz bir aksiyon seyri sunuyor. Başrollerini Denzel Washington ve Paula Patton’un yaptığı film, kesinlikle şans vermeye değer.

Yarından Sonra / The Day After Tomorrow

Distopya ve bilimkurgu severlerin bayılacağı bu film, aslında belki de dünyanın geleceğini şimdi bile tehdit eden küresel iklim değişikliğinin sonuçlarını, bize gelecekten haber veriyor.

New York, Tokyo, Los Angeles gibi popüler ve büyük şehirlerin doğa karşısında çaresiz kalması, neredeyse hepsinin türlü doğa olayları ile haritadan silinmesinin ardından tüm bu duruma çare bulmak için çalışan bir iklim uzmanının gerilim dolu dünyasında geziniyoruz.  Film bir yandan distopik aurasıyla izleyicilerini gererken bir yandan da yakın gelecekten, çokta uzak olmayan olaylarla bizleri bilinçlendiriyor.

Sizler için sıraladığımız bu filmlerle; bazen dünyamızın süper kahramanlar tarafından kurtarıldığına, bazense iklim şartları nedeniyle buzullar altında kaldığına şahit olacaksınız. Sizi bambaşka diyarlara götürecek bu sürükleyici aksiyon filmleri sayesinde oldukça keyifli vakit geçireceksiniz. İyi seyirler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu