Corona Virüs

Korona Virüs Salgını Satış Beklentilerini Düşürüyor

Korona virüs salgını dönemi oldukça zorlu bir dönem olarak hala etkisini sürdürmektedir. Küresel bir salgın halinde tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs gün geçtikçe bütün alışveriş dengelerini değiştirmektedir. Artık insanlar bu salgın döneminde alışveriş önceliklerini değiştirmiştir. Ekonomik olarak olumsuz etkilenen satış alanları bu salgın döneminin en fazla etkilenen gruptur. Hem salgının getirmiş olduğu kurallar hem de insanların artık salgın dönemi için uygun gördükleri ürünlere yönelmeleri bazı alanlardaki satışları azaltmıştır.

Satışlarda beklenilen rağbetin olmaması sektörleri olumsuz etkilemeye başlamıştır. Bu dönemlerde salgının getirdiği ekonomik olumsuzluklar oldukça fazla hissedilmektedir. Salgından korunmak için temizlik kavramının ön planda olması özellikle temizlik malzemeleri tüketiminde büyük bir artış yaşanmasına sebep olmuştur. Bunun yanında temel gıda malzemeleri, kolonya ve dezenfektan gibi ürünler yine Koronavirüs salgını döneminde fazlaca satışı olan ürünlerdendir.

Bu alanlara yönelik alışverişlerin tavan yapması bazı alanları olumsuz etkilemiştir. Satış beklentisi yüksek olan ürünlerde ciddi düşüşler yaşanmıştır. Bu durumda da satışlar oldukça az yaşanmış hatta hiç yaşanmamıştır. Koronavirüs salgını satış beklentilerini gün geçtikçe daha fazla düşürmeye başlamıştır. Özellikle salgın dönemi devam ederse bu durum daha da az beklentinin olmasına sebep olacaktır. Salgın döneminde özellikle hijyenin ön planda tutulması, insanların ekonomilerini biraz kısması satışlarda beklenen ilginin olmamasına sebep olmuştur.

Salgından dolayı artık insanların birçoğu hem temizlik malzemelerine hem de temel gıda ürünlerine yöneldiği için diğer alanlarda çok fazla satış olmamıştır. Bu satışların beklentilerin altında olması, sektörleri oldukça fazla etkilemeye başlamıştır. Ekonomik olarak bu sektör çalışanları da zor zamanlar geçirmektedir. Beklentilerin düşmesi aynı zamanda ürünlerin fiyatlarını da etkilemektedir. Bazı sektörlerdeki ürünler oldukça iyi fiyat indirimi yoluna gitmiştir. Ancak her ne kadar bu indirimler yapılsa da yine de bazı sektörlerde satış gittikçe azalmaktadır. Azalan satışta hem satıcıyı hem de üreticiyi çok fazla etkilemektedir.

Satışların Koronavirüsten dolayı oldukça fazla değişmesi durumu hala devam etmektedir. Ekonomik sıkıntılara yol açan bu düşüşler için satıcılar çare aramaktadır. Ancak salgın devam ettikçe bu durumun düzelmesi daha da zorlaşmaktadır. İnsanlar artık harcama yaparken çok daha bilinçli şekilde yapmaya başlamışlardır. Özellikle salgın döneminde çok daha fazla gerek duydukları ürünlere yönelmişlerdir. Bu durumda market gibi alışveriş alanları hiç olmadığı kadar rağbet görmeye başlamışlardır.

Korona Virüs Salgını Satış Beklentilerini Düşürüyor
Korona Virüs Salgını Satış Beklentilerini Düşürüyor

Otomobil Satışında Düşüş

Koronavirüs salgını döneminde satışlarında oldukça fazla düşüş yaşayan sektörün başında otomobiller gelir. Özellikle 2. el otomobil satışları fazlasıyla bir düşüş yaşamaktadır. Otomobil sektöründe daha önceki yıllara oranla büyük düşüşler yaşanmaktadır. Bu düşüşün sebebi insanların ekonomik olarak zorlu bir dönem yaşamasından dolayı olmuştur. Bu sektördeki ciddi düşüşün daha da devam edeceği düşünülmektedir. Satışların bu düşüşü otomobil sektörünü olumsuz etkilemektedir. Beklenilenden daha az satışların gerçekleşmesi Koronavirüsün belirgin etkilerindendir. Satışta bu düşüşlerin yaşanması fiyatların düşmesine neden olabilir.

Yemek Sektöründe Düşüş

Koronavirüsün etkilediği alanlardan olan yemek sektörü tamamen durma noktasına gelmiştir. Özellikle toplu alanların kapatılması bu sektörde önemli düşüşe neden olmuştur. Bunun yanı sıra internetten yemek siparişi beklenilen satışın altında olmuştur. Çünkü insanların birçoğu hijyenik açıdan bu durumu doğru bulmadığı için sektörde beklenilenden fazla düşüş yaşanmaktadır. Bu durum birçok çalışanı oldukça fazla etkilemektedir. Özellikle daha önceki senelere kıyasla yemek siparişleri oldukça fazla azalmıştır. İnsanlar Koronavirüs nedeniyle bu alanda alışveriş yapmamayı tercih etmektedir.

Emlak Sektöründe Düşüş

Gayrimenkul alanını da Koronavirüs sektöründen etkilenen gruplar arasındadır. Bu alanda da yapılan satışlar beklenilenin oldukça altında yaşanmaktadır. Satışların oldukça az olması sektörü olumsuz etkilemiştir. İnsanlar bu zorlu dönemlerde ekonomik sıkıntı içerisinde iken bir de ev alacak gücü kendilerinde bulamamaktadır. Bu alanda görülen düşüş daha önceki yılların kat kat altındadır. Oldukça fazla etkilenen bu sektörde satışların fazla olmaması ev, arsa fiyatlarında düşüşe neden olmuştur. Koronavirüsün yarattığı bu olumsuz durum oldukça etkin bir şekilde sektörde hissedilmektedir.

Takı, Mücevher Sektöründe Düşüş

İnsanların birçoğu Koronavirüsten ekonomik olarak oldukça fazla etkilenmiştir. Bu etkilenme sonucunda alışveriş önceliklerini özellikle temizlik malzemeleri ve temel gıda ürünlerine vermiştir. Bu ürünlere talep oranları fazlalaşmıştır. İnsanlar takı ve mücevher gibi ziynet eşyalarından daha çok Koronavirüs ile ilgili durumlarda gerekli olan ürünlere yönelmişlerdir. Takı ve mücevher gibi ziynet eşyalarının satışı beklentilerin altında olmuştur. Geçen senelere göre bu salgın döneminde insanlar daha bilinçli harcamalar yönelmişlerdir. Öncelikler değiştiği için ve ekonomik bir zorluk süreci yaşandığı için bu sektörde beklenilen satışlar yapılamamıştır.

Mobilya Sektöründe Düşüş

Bu sektörde olan düşüşte oldukça azalmaya başlamıştır. Sektörün Koronavirüsten etkilenmesi sonucunda bu sektör çalışanları olumsuz etkilenmiştir. İnsanların çoğu bu zorlu ekonomik dönemden geçerken paralarını daha çok gıda malzemeleri üzerinde kullanmışlardır. Salgın döneminde insanların daha çok hijyenik alanlara yönelmesi bu alanda satış beklentisini düşürmüştür.

Korona Virüs Salgını Satış Beklentilerini Düşürüyor
Korona Virüs Salgını Satış Beklentilerini Düşürüyor

Kıyafet Sektöründe Düşüş

Koronavirüs döneminde özellikle hijyenin ön plana çıkması alışverişte önceliğin bu temizlik malzemelerine verilmesine neden olmuştur. Bu yönelme durumu birçok sektörü geri planda tutmuş ve satışların beklenilenden daha az olmasına sebep olmuştur. İnsanlar kıyafet alanındaki sektörde fazla alışveriş yapmamaya başlamıştır. Bu satışlar beklentilerin daha az altında yaşanmıştır. Daha önceki senelere göre oldukça fazla düşüş olmuştur.

Kozmetik Ürünleri Satışında Düşüş

Koronavirüs döneminde satış beklentilerinin düştüğü gruplardan biri de kozmetik ürünleridir. Bu ürünlerde satışın oldukça az olması beklentileri daha da düşürmüştür. Bu düşüş sektörü oldukça fazla olumsuz etkilemiştir. İnsanların bu salgın döneminde önceliklerini başka ürünlere vermesi kozmetik ürünlerinin satışında beklentinin az olmasına neden olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu