Corona Virüs

Koronavirüse Yakalanma Riskini Yüzde 250 Artıran Etken Açıklandı

Rus bilim insanları tarafından koronavirüse yakalanma riskini yüzde 250 artıran etken açıklandı. Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya ve kısa sürede tüm dünya ülkelerine sıçrayan Korona virüs, tehditlerine devam ediyor. Milyonlarca insanı hayattan koparan ve ölümlerine sebep olan virüs, diğer insanları da evlerine hapsetti.

Salgın, hız kaybetmeden ilerlemeye devam ederken, bazı ülkelerde virüse karşı aşı çalışmalarına başladı. Aşı çalışmalarında son aşamaya gelindi ve birçok ülkede, vatandaşlara korona virüs aşısı yapılmaya başlandı. Ancak Rus bilim insanları, korona virüse yakalanma ihtimalini yüzde 250 artıran etken hakkında da konuştu. Aşı üretiminin başlamasının ardından virüsün, hız kaybetmeden ilerlemeye devam edeceği de açıklamalar arasında yerini alıyor.

Koronavirüse Yakalanma Riskini Yüzde 250 Artıran Etken Açıklandı
Koronavirüse Yakalanma Riskini Yüzde 250 Artıran Etken Açıklandı

Rus Bilim İnsanları Tarafından Yapılan Açıklama

Korona virüs salgını, tüm dünya ülkelerinde etkisini göstermeye devam ederken, bilim insanları da salgına karşı araştırmalarına devam ediyor. Covid-19 salgınına karşı Rusya’da kurulan bilim kurulu, yeni tip salgın ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalara göre birçok insan korona virüse yenik düşebilir ve hastalığa kolay bir şekilde yakalanabilir.

Rus bilim insanları şu sözler ile korona virüse yakalanma ihtimalini %250 artıran etkeni anlattı:

“Covid-19 salgını hız kaybetmeden ilerlemeye devam ediyor ve tüm ülkeler virüse karşı çalışmalar yapıyor. Rus bilim kurulu olarak bizlerde çalışmalara devam ediyoruz ve yeni etkenler keşfediyoruz. Gelen vakalara göre uyku sorunu yaşayan ve az uyuyan insanlar, diğer insanlara göre daha çabuk virüse yakalanıyor. Günlük yeterli uyku almayan insanlar, diğer insanlara göre %250 virüse yakalanma ihtimalleri oluyor.”

Virüse Yakalanma İhtimalini %250 Artıran Etkenler

Rus bilim insanları, virüsün ortaya çıktığı günden bu yana çalışmalarına hız kaybetmeden devam ediyor. Her geçen gün yeni bulgular ile ortaya çıkan Rus bilim insanları, korona virüse yakalanma ihtimalini %250 artıran etkenleri de açıkladı.

Bilim adamlarına göre korona virüse yakalanma ihtimalini %250 artıran etkenler şu şekilde;

  • Düzensiz uyku.
  • Sigara bağımlılığı
  • Düzensiz beslenme
  • Vitamin eksikliği

Rus bilim adamlarına göre virüse yakalanma ihtimalini %250 artıran etkenler bu şekildedir. Bunlardan herhangi birine sahip olan kişiler, daha hızlı bir şekilde korona virüse yakalanmaktadır.

Düzensiz Uyku ve Virüs

Rus bilim adamları yaptıkları araştırmalarda uykusuzluğun korona virüse yakalanma ihtimalini %250 oranda artırdığını söyledi. Bilim insanları uykusuzluğun bağışıklığı zayıflattığını ve daha hızlı şekilde virüse yakalanmayı sağladığını belirtiyorlar. Düzensiz uyku uyuyan ya da günde çok az uyku uyuyan kişiler, salgına daha çabuk yenik düşebiliyor. Düzensiz uyku, insanların bağışıklık sistemini oldukça zayıflatıyor ve vücudun salgına karşı mücadelesini büyük oranda etkiliyor. Bilim insanlarına göre kişilerin, günde en az 6 saat uyuması gerekiyor.

Virüse Karşı Kaç Saat Uyunmalı?

Bilim insanları, virüs ile mücadele de düzenli uykunun son derece önemli olduğu belirtiyor ve sürekli olarak üzerine değiniyor. Korona virüs ihtimaline karşı kişilerin yeterli bir şekilde uyuması ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi gerekmektedir. Bilim insanları, günde en az 6 saat veya 5 saat uymanın önemli olduğunu belirtiyor.

Rus bilim insanları yaptıkları araştırmalarda, günde 5 saatten az uyku uyuyan kişilerin %250 korona virüse yakalanma ihtimallerinin yükseldiğini belirtiyor. Bilim adamlarına göre 7 saatten fazla uyku uyuyan kişilerde, korona virüse daha az rastlandığını ve daha çabuk atlattığını belirtiyor. Düzenli uykunun, virüsle mücadelede en önemli nokta olduğunu da bilim insanları belirtiyor.

Koronavirüse Yakalanma Riskini Yüzde 250 Artıran Etken Açıklandı
Koronavirüse Yakalanma Riskini Yüzde 250 Artıran Etken Açıklandı

Korona Virüs ve Sigara

Korona virüs ve sigara bağımlılığı ile ilgili araştırmalara da yer veren bilim insanları, sigara kullanımının korona virüse yakalanma ihtimalini %250 artırdığını açıkladı. Sigara kullanan kişiler, korona virüse daha çabuk yakalanıyor ve atlatması, sigara kullanmayan kişilere göre daha zor oluyor. Bilim insanları, sigara tiryakilerinde, korona virüsünün daha hızlı bir şekilde yayıldığını belirtiyor.

Çok sık sigara tüketen bireylerin vücudunda korona virüs, daha hızlı bir şekilde yayılıyor ve kalıcı hasarlara neden olabiliyor. Rus bilim insanları, korona virüse yakalanma ihtimalini yüzde 250 artıran etkenlerden birisinin de sigara olduğunu belirtti. Sigara, korona virüse yakalanma ihtimalini en yüksek seviyeye çıkaran ürün olmaktadır.

Uyku Eksikliği Virüsü Hızlandırıyor

Sigara ve vitamin eksikliği korona virüsünün hızlı bir şekilde yayılmasını sağlıyor. Ancak uyku eksikliği, bu iki etkene nazaran korona virüsünün daha hızlı yayılmasını sağlıyor. Rus bilim insanları sürekli olarak düzensiz uykunun ve uyku eksikliğinin üzerine basarak konuşmalarına devam ediyor. Her araştırma ve çalışmanın ardından yapılan açıklamalarda, uyku eksikliğinin bağışıklığı zayıflattığına değiniliyor. Uyku eksikliği bağışıklığı zayıflatır ve dolayısıyla kişilerin, daha kolay virüse yakalanmasını sağlar.

Bağışıklığı zayıf düşüren en büyük etken uykusuzluk olmaktadır. Düzensiz bir şekilde uyku uyuyan her insan, korona virüse karşı bünyesinde bir yer açmış oluyor. Bağışıklığı zayıflayan bir insan, korona virüse karşı pek fazla mücadele veremez. Kısacası vücut, korona virüs ile mücadele veremez ve kişinin daha kolay bir şekilde hastalanmasını sağlar.

Düzensiz Beslenme

Virüsle mücadele kapsamında yapılan araştırmalara göre düzensiz beslenmede virüse yakalanma ihtimalini %250 oranında artırıyor. Düzensiz beslenen kişilerde yeterli miktarda vitamin bulunmaz ve kişilerin bağışıklığı zayıflamaya başlar. Bağışıklık sistemi, virüs ile mücadelede son derece büyük bir önem arz ediyor. Düzenli bir şekilde beslenme, korona virüse karşı en etkili yöntemdir.

Sosyal mesafe, temizlik ve maske kuralları her zaman önemlidir. Ancak bunlar çoğu zaman yeterli olmaz. Çünkü sigara kullanan, düzensiz uykuya sahip ve düzensiz beslenen kişiler, virüse daha çabuk yakalanabilmektedir. Virüse yakalanmamak isteyen kişilerin, düzenli bir şekilde beslenmesi ve düzenli olarak uyuması gerekmektedir. Böylelikle virüse yakalanma ihtimali minimuma düşecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu