Corona Virüs

Hangi Kan Grubu Korona Virüsüne Karşı Daha Hassas?

Uzmanlar, geçmiş çalışmaların kan grupları ile belirli koşullar ve hastalıklar arasında bir bağlantı olduğunu gösterdiğini söylüyor. Yapılan her çalışma bir öncekini iptal ettiriyor. Yeni bir çalışmada, araştırmacılar, O tipi kanlı kişilerin COVID-19’a neden olan yeni koronavirüse yakalanma riskinin daha düşük olduğunu bildiriyorlar.

Hangi Kan Grubu Korona Virüsüne Karşı Daha Hassas?
Hangi Kan Grubu Korona Virüsüne Karşı Daha Hassas?

A Tip Kan

Haziran ayında yapılan bir çalışmada araştırmacılar, A tipi kanı olan kişilerin yeni koronavirüse yakalanma riskinin daha yüksek olduğu sonucuna vardılar. Mart ayında, Çin’den yapılan bir araştırma, A tipi kanı olan kişilerin, yeni koronavirüse yakalanma riskinin O tipi insanlara göre daha yüksek olabileceği sonucuna vardı.

Uzmanlar, geçmiş araştırmaların kan grubu ile hasta arasında bir bağlantı olduğunu gösterdiğini ekliyor. Mide gribi gibi hastalıkların yanı sıra felç ve bilişsel bozukluk riski de oldukça yüksektir. Tüm veriler ve istatistikler, yayın sırasında kamuya açık verilere dayanmaktadır. Bazı bilgiler güncel olmayabilir. Koronavirüs merkezimizi ziyaret edin ve COVID-19 salgını hakkında en son bilgiler için canlı güncellemeler sayfamızı takip edin.

Yapılan Çalışmalar

Yeni bir çalışma, O tipi kanı olan kişilerin, COVID-19′ a neden olan yeni koronavirüse yakalanma riskinin diğer kan gruplarına sahip kişilere göre daha düşük olduğunu gösteriyor. Araştırmacılar ayrıca, O tipi kanı olan kişilerin virüse sahiplerse ciddi bir hastalığa yakalanma olasılıklarının daha düşük olduğunu da belirtti. Bulgular, Haziran ayında yayınlanan ve araştırmacıların, A tipi kanlı kişilerin yeni koronavirüse yakalanma riskinin yüzde 45 daha yüksek olduğu sonucuna vardıkları bir araştırmaya benziyor.

Bu araştırmacılar, İspanya ve İtalya’da COVID- 19 ile ağır hasta olan 1.900 kişiyi inceledi ve sonuçlarını hasta olmayan 2.000 kişiyle karşılaştırdı.

  1. Mart ayında, Çin dışında yapılan bir araştırma, A tipi kanı olan kişilerin virüse yakalanmaya daha duyarlı olabileceğini ve O tipi kanı olan kişilerin virüse karşı daha fazla korumaya sahip olabileceğini öne sürdü.
  2. Raporlar, bazı uzmanların, A tipi kanı olan kişilerin paniğe kapılabileceğinden veya endişelenebileceğinden ve O tipi kanı olan kişilerin, gardlarını düşürebileceğinden veya çok kayıtsız kalabileceğinden endişeleniyor.
  3. Vermont Üniversitesi Larner College of Medicine’de hematolog ve profesör olan Dr. Mary Cushman, “Bu sonuçlar, kan grubu ne olursa olsun herkesin alması gereken ciddi önlemleri azaltmak için kullanılamaz” dedi.

Mart Çalışması Ne Bildirdi?

Mart çalışması, bilinen ilk COVID-19 vakalarının keşfedildiği Çin’in Wuhan kentinden çıktı. Çalışmada bilim adamları, COVID-19 teşhisi konan 2.173 kişinin kan gruplarına baktı ve bunu o bölgedeki genel nüfusun kan türleriyle karşılaştırdı. Normal popülasyonda tip A’nın yüzde 31, tip B’nin yüzde 24, tip AB’nin yüzde 9 ve tip O’nun yüzde 34 olduğunu buldular.

  1. Virüsü olanlarda tip A yüzde 38, tip B yüzde 26, tip AB yüzde 10 ve tip O yüzde 25 idi.
  2. Araştırmacılar, “kan grubu A’nın, A dışı kan gruplarına kıyasla COVID-19 için önemli ölçüde daha yüksek riske sahip olduğu sonucuna vardı.
  3. Oysa kan grubu O, A olmayan kan gruplarına kıyasla önemli ölçüde daha düşük bulaşıcı hastalık riskine sahipti.

Çalışmaya Tepki

Uzmanlar, son araştırmanın ardından A tipi dışındaki kan gruplarına sahip kişilerin “korunmalarını düşürebilecekleri” yönündeki endişelerini dile getirdi. Mart çalışmasından sonra da benzer duygular dile getirildi. Indiana Üniversitesi’nde bir mikrobiyolog ve biyoloji profesörü emerita olan PhD Patricia Foster, Mart ayında Healthline’ a verdiği demeçte, “Bu ilginç bir çalışma” dedi. Ama doğrulamaya ihtiyacı var. Daha sağlam sayılar ve daha büyük araştırmalar bulabilirlerse, dikkat edilmesi gereken bir şeydir. AB tipinin inme riskiyle ve genel olarak bilişsel bozukluk riskiyle ilişkili olduğunu bulundu.

Tip Türleri

Tip O, diğer türlere kıyasla, venöz tromboz olarak bilinen kalp krizi ve damarlardaki kan pıhtılarına karşı da koruma sağlıyor. Uzmanlar, ibu profenin COVID-19’u daha da kötüleştirdiğine dair net bir kanıt olmadığını söylüyor.

COVID-19’a özgü bir şey, bazı laboratuvar deneylerinin, ibu profenin, virüsün hücreleri enfekte etmek için kullandığı ACE2 reseptörlerinin miktarını artırabileceğini ve virüsün daha hızlı yayılmasını sağlayabileceğini göstermesidir. Ama bu sadece teorik. Bazı bilgiler güncel olmayabilir. Koronavirüs merkezimizi ziyaret edin ve COVID-19 salgını hakkında en son bilgiler için canlı güncellemeler sayfamızı takip edin.

Hangi Kan Grubu Korona Virüsüne Karşı Daha Hassas?
Hangi Kan Grubu Korona Virüsüne Karşı Daha Hassas?

Dünya Sağlık Örgütü Tutumu

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), COVID-19’unuz varsa ibu profen alma konusundaki tutumunu değiştirdi, ancak insanlar virüse yakalandıklarında veya ne zaman almaları gerektiği konusunda hala kafalarını kaşıyorlar. Daha önce virüsü olan kişilerin ağrı ve ateşi tedavi etmek için ibu profen almaması gerektiğini duyurduktan sonra, WHO şimdi buna karşı tavsiyede bulunmadığını söylüyor.

Rohde şimdilik reçetesiz satılan veya reçeteli ağrı kesiciler almama konusunda “kesin bir kanıt” olmadığını söyledi. Bununla birlikte Rohde, insanlara kendi sağlıklarına göre daha fazla tavsiye almak için doktorlarıyla konuşmalarını tavsiye ediyor.

Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü

Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’ne gelince, Healthline’ a bir açıklama yaptı ve insanların güncellenmiş COVID-19 tedavi kılavuzları için Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) ulaşmasını önerdi. “İbu profen ve diğer reçetesiz satılan anti inflamatuar ilaçların COVID-19’un seyrini etkileyebileceğine dair raporları değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var” dedi.

“Şu anda, ibu profen ve diğer reçetesiz satılan anti- inflamatuar ilaçların ciddi komplikasyon riskini veya COVID- 19′ a neden olan virüsü kapma riskini artırdığına dair kesin bir kanıt yok. Ayrıca reçetesiz satılan anti- enflamatuar ilaçların diğer solunum yolu enfeksiyonları için zararlı olduğuna dair kesin bir kanıt yok.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu