Teknoloji

Instagram Fake Hesap Bulma

Instagram fake hesap bulma işlemiyle burada yer alan hangi hesaplarına sahte bir yapıda olduğu tespit edilebiliyor. Dünyanın en iyi sosyal platformlarından biri olan Instagram, oldukça fazla sayıda kişi tarafından kullanılıyor.

Bu kişiler, kendi ilgi alanlarına yönelik olarak birbirinden farklı hesapları takibe almaya çalışıyorlar. Her gün farklı gönderilere ulaşarak burada keyifle vakit geçirebiliyorlar. Her ne kadar birçok popüler hesap sahibi kullanıcı, tamamen gerçek olarak hesabını yönetse de onlar arasında bazılarının fake olduğuna tanıklık ediliyor.

Bu durum insanlar bir ölçüde olumsuz şekilde etkileyebiliyor. İnsanlar hesapları takip etmeye karşı bir güvensizlik duygusu içerisine girebiliyorlar. Bu yüzden Instagram’da fake hesap bulma işlemi nasıl yapılı bunu öğrenmeye çalışıyorlar.

Genel olarak bunu anlayabilmek için ilgili hesaptaki fotoğraflardan yola çıkmak gerekiyor. Çünkü orada yer alan görsellerin çoğu, genellikle tamamen Google üzerinden alınıyor. Bu da haliyle o hesabı fake bir duruma getiriyor.

Görseller Google resimlerde aratmak gerekiyor. Eğer aynı görseller orada da çıkıyorsa o hesabın gerçekliğine net olarak bir gölge düşüyor. Bu noktada ilgili hesaptan tam olarak şüphelenmek gerekiyor.

Diğer taraftan hesapta etkileşim konusunda meydana gelen dengesizlikler de yine o hesabın bir ölçüde fake olduğuna dair çeşitli emareler verebiliyor. Bazı sitelerden bu konuya ilişkin çeşitli analiz ve incelemeler daha rahat yapılabiliyor. Oralardan elde edilen birtakım istatistiki veriler, Instagram hesabının fake olma durumunu bir ölçüde ortaya çıkarabiliyor.

Instagram Fake Hesap Bulma
Instagram Fake Hesap Bulma

Instagram Fake Hesap Bulma Uygulaması

Instagram üzerinde fake hesapları bulmaya yönelik bazı özel şekilde geliştirilen programlar da insanlara oldukça güzel şekilde yardımcı olabiliyor. Yeri geldiğinde onlardan faydalanmak da oldukça memnun edici sonuçların alınabilmesine fırsat verebiliyor.

FakeFind adı verilen ve Google Play bünyesinde yer alan bu uygulama ile fake Instagram hesaplarına yönelik bir ölçüde iyi analizler yapılabiliyor. Takipçilerin fake olması bilgisine erişilerek hesabın genel durumu hakkında net değerlendirmelerde bulunulabiliyor.

Fake Hesaptan Mesaj Atanı Bulma

Bazen aktif İnstagram hesabı kullanan insanları, fake hesaplardan gelen çeşitli mesajlar oldukça rahatsız edebiliyor. Bu gibi durumlarda kullanıcılar, kendisine sürekli mesaj atan kişi kim bunu tespit etme isteği içerisinde olabiliyorlar.

  • Bunun için öncelikle Instagram’a doğrudan giriş yapılıyor,
  • Ardından kullanıcı adıyla şifre kısmının altındaki yardım bölümüne tıklanıyor,
  • Fake hesabı bulmak için onun kullanıcı adı bu kısma yazılıyor,
  • Sonrasında ekrana gelen bölümde e-mail gönderme bölümü seçiliyor,

Bu işlemleri gerçekleştirince fake hesaptan mesaj atan kişinin sahip olduğu mail adresinin bir kısmını görüntüleyebilmek mümkün oluyor. Buradan yola çıkarak araştırmalar daha da derinleştirilebiliyor. Ancak Instagram politikaları gereği ilgili mail adresinin tamamını görmek mümkün olmuyor.

Instagram Fake Hesap Bulma
Instagram Fake Hesap Bulma

Fake Hesap Sorgulama

Instagram üzerinde fake hesapları sorgulamaya birçok zaman ihtiyaç duyulabiliyor. Fake hesapları başarıyla bulabilmenin net bir yöntemi henüz olmasa da gerek IOS, Android programları ve gerekse de çeşitli siteler nezdinde yapılacak analizlerde aşağı yukarı konuyla alakalı bazı bilgiler elde edilebiliyor.

Her bir yöntemi tek bir seferde deneyerek sürece farklı bakış açılarıyla yaklaşmak, fake hesapları sorgulamak konusunda güzel geri dönüşlerin alınabilmesini sağlayabiliyor.

Instagram Hesap Bilgileri Öğrenme

Instagram’da fake kullanıcıların hesap bilgilerine nasıl erişebilirim türü sorular da yine birçok insandan gelebiliyor. Genel olarak diğer birçok platformda olduğu gibi burada da her bir hesabın kendisine ait bir ID numarası oluyor.

Bu numara öğrenildikten sonra ilgili hesaba yönelik başka verilere de ulaşma olasılıkları daha fazla artabiliyor. Online alanda bu sorgulamayı yapmaya olanak tanıyan sitelere, fake hesabın kullanıcı adı giriliyor, ‘’sorgula’’ kısmından duruma yönelik gerekli sorgulamalar başarıyla gerçekleştirilebiliyor.

Fake Hesabın İP Adresini Bulma

IP adresleri, her bir bilgisayarın online alandaki dijital kimliği gibidir. Genel olarak herhangi bir bilişim suçunun işlenmesi halinde konusunda uzman kişiler, fake hesapların İP adresini kolaylıkla bulabilir. Bunun Instagram için de yapılabilmesi daima mümkündür.

Ancak bu işlemi bireysel olarak yapabilmenin önünde çeşitli zorluk ve engeller vardır. Bu bakımdan eğer ortada ciddiyet arz eden bir durum varsa o halde mutlaka bilişim suçlarıyla yasal olarak ilgilenen devlet birimleriyle bir irtibata geçilmelidir.

Fake Hesabın Konumunu Bulma

İP adresi tespit edebilmek kadar zor olan işlemlerden bir başkası da fake Instagram hesabını yöneten kişinin konumunu bulabilmektir. Yine bunun için de üst düzey bir çabanın harcanması gerekiyor. Türkiye’de bilişim suçlarıyla ilgilenmekten görevli kuruluşların bunu bir ölçüde yapabilme şansları vardır.

Ancak eğer ilgili hesap eğer VPN ve benzeri türlerde uygulamalar kullanıyorsa yine bu durum süreci biraz zor bir hale getirebilir.

Numaradan Fake Hesap Bulma

Eğer elde bir cep telefonu numarası mevcutsa onun Instagram bünyesinde sorgulatabilme şansları vardır. Bunun için öncelikle Instagram uygulamasının, cihazdaki kişileri okuyabilmesine onay verilmelidir.

Kimler Instagram’a kayıtlıysa orada bu net olarak görülebilir. Eldeki numaraya dair de bu konuda ihtiyaç olan bilgiler alınır. Rehberdeki kişiler deneme amaçlı olarak silinir. Bu numara geriye tek şekilde kalacak biçimde işlem gerçekleştirilir. Sonrasında onun kime ait olduğu tespit edilir.

Savcılık İnstagram Fake Hesabı Bulur mu?

Bazen insanlar, İnstagram fake hesaplar yüzünden çeşitli sorunlar yaşadıklarında bu konuda profesyonelce bir yardıma ihtiyaç duyabiliyorlar. Savcılığın devreye girmesi fake hesabı bulmaya her zaman yardımcı olabiliyor. Bunun için konuyla ilgili başvuruları yapmak yeterli oluyor.

Fake Hesap Yakalanır mı?

Yasal zeminde eğer doğru adımlar atılıyorsa fake Instagram hesabı sahibinin yakalanması olanağı her zaman için vardır. Bu konuda bir avukata başvurmak, yasal süreçlerin başarıyla yönetilebilmesine olanak verir. Gerektiğinde doğrudan bilişim suçlarıyla ilgilenen polis birimleri de yine gerekli destekleri başarıyla sunabilirler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu