Bilgi Kutusu

Tuvalet Kokusu Nasıl Giderilir?

Tuvalet kokusunu gidermek için uygulanabilecek yöntemler arasında sifon haznesine hoş kokulu bir yumuşatıcıdan yarım kapak kadar dökmek yer alır. Bu sayede sifonun her kullanımında hoşa gitmeyen kokular ile karşılaşılması önlenir. Tuvalette kötü koku, tesisat veya kanalizasyon sisteminde yer alan sorunlara bağlı oluşuyorsa, belirli tamir işlemleri ardından kokunun giderilmesi mümkündür. Tuvalet kokularına nelerin sebep olduğunu ve tuvalet kokusu nasıl giderilir? Sorusuna yanıt olabilecek işlemleri makalenin devamından öğrenebilirsiniz.

Tuvalet Kokusu Nasıl Giderilir?
Tuvalet Kokusu Nasıl Giderilir?

Tuvalet Kokusu Neden Kaynaklanıyor?

Tuvalet kokuları birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilir. Eğer tuvaletten yayılan kötü koku, kükürt kokusuna benziyorsa, suda bakteri bulunduğundan söz edilir. Bir kanalizasyon kokusu geliyorsa, P tuzağı borusunda problem bulunur. P tuzağı borusundaki bir kırılma, sızıntı veya conta hasarı, kanalizasyondaki kokunun tuvalete yayılmasına sebep verir. Bu gibi durumlarda kokuyu gidermek için tesisat hasarlarının giderilmesinden başka çare bulunmaz. Ancak koku oranını azaltmak için tuvalet sifon haznesine toz naftalin koyulması önerilir.

Tuvalet Kokusunu Gideren Doğal Yöntemler Neler?

Tuvalet kokusunu gidermek için kimyasal temizlik malzemelerinden yardım almak istemeyenler doğal yöntemleri tercih edebilirler. Beyaz sirke ve limon karışımını kullanmak, karbonatla sifon haznesini temizlemek, atılacak sabunları koku gideri olarak değerlendirmek, el yapımı koku giderici tabletleri tercih etmek, tuvalet kokularını gidermekte etkilidir. Karışımın ve el yapımı koku gideri tabletin nasıl elde edildiğini ise sıralanan başlık içeriklerinden öğrenebilirsiniz.

Tuvalet Kokusunu Tabletle Gidermek

Tuvalet kokusunu tabletle gidermek için belirli malzemeler ile kendi tabletinizi yapabilmeniz mümkündür.

Bu tableti hazırlamak için izlenecek adımlar:

  • 1 fincan limon suyu, 1 su bardağı karbonat, 1 yemek kaşığı beyaz sirke, 2 yemek kaşığı çiçek yağı ve oksijenli su macun kıvamına gelecek kadar karıştırılır.
  • Bir kaşık yardımı ile macun kıvamlı karışımdan parçalar alınarak top haline getirilir.
  • Oluşan tablet sifon suyuna eklenir.

Bu tablet hem sifon haznesinin hoş kokmasını sağlar hem de her kullanımda tuvalete hoş koku yayar.

Diş Macunuyla Tuvalet Kokusu Gidermek

Diş macunuyla tuvalet kokusunu gidermek için yapılacaklar:

  • Evde dipleri kalan diş macunları, tüplerinin bitim yerlerinden keserek bir kapta toplanır.
  • Bu macunlar, ince kumaş bir keseye koyulup, sifon haznesine yerleştirilir.

Sifonun kullanım halinde tuvalette hoş bir koku hakim olur.

Esanslı Yağ İle Tuvalet Kokusu Giderme

Doğal çiçek yağları oldukça hoş kokan ve aktarlardan rahatlıkla edinebilen ürünlerdir. Bu yağları tuvalet temizliğinde, temizlik ürünleri ile birlikte karıştırarak kullanmak, tuvalette hoş kokunun hakim olmasını sağlar. Ayrıca yağlar sifon haznesine doğrudan eklendiğinde de tuvalette güzel bir koku elde edilir. İşlemler için portakal, lavanta, çay ayağı, gül yağları tercih edilebilir.

Beyaz Sirke İle Tuvalet Kokusu Giderme

Bazı durumlarda sifon haznesine yani rezervuara hoş kokulu ürünler eklenmesine rağmen kötü kokudan kurtulmak mümkün olmayabilir. Bu gibi bir durumda ise sorun rezervuarın kirli olmasından kaynaklanır. Özellikle suyun beklemesi sebebi ile yosun tutan veya dip tortularına sahip olan rezervuarlar kokunun sebepleridir. Rezervuar kaynaklı kötü kokuyu gidermek için beyaz sirke ve karbonat ikilisinden yararlanılarak temizlik yapılmalıdır.

İşlem ise şu şekilde gerçekleştirilir;

  • İlk olarak rezervuarın çeşmesi kapatılır.
  • Hemen ardından içindeki suyun tükenmesi için şifon çekilir.
  • Sifon haznesine 1 çay bardağı karbonat dökülerek 2-3 dakika beklenir.
  • Ardından rezervuar tekrar doldurulup içine 1 su bardağı beyaz sirke dökülür.
  • Sifon bir kez daha çekildiğinde temizlik tamamlanır.

Bu işlem ile haznede yer alan ve kokuya sebep olan tüm tortular gider. Tuvalette kötü koku oluşumu önlenir.

Koku Çubuklarıyla Tuvalet Kokusu Giderme

Tuvalette istenmeyen kokuların varlığı halinde ev bakım ürünleri kategorisinde yer alan hint çubuklarıyla kötü kokuları giderebilirsiniz. Mistik ve baharatlı kokuları veya çiçek kokularını etrafa yayan hint çubukları ile hem dekoratif bir görünüm yakalar hem de kötü kokuları kontrol altına alabilirsiniz. Kokulu hint çubuklarını doğrudan lavabo başında kullanmak, tuvalete hoş kokuların yayılmasına yardımcı olur.

Tuvalet Kokusu Nasıl Giderilir?
Tuvalet Kokusu Nasıl Giderilir?

Gider Kapağından Gelen Tuvalet Kokusunu Önlemek

Gider kapağından gelen ve tuvalete yayılan kötü kokuları önlemek için çiçek yağları kullanılabilmektedir. Suyu çeken gider bölümüne lavanta yağı ve çamaşır suyu karışımı dökülüp ardından ılık su ile temizlik yapılmalıdır. İşlem sonrasında ise gider ağzını kapayacak seramik veya taştan yapılan gider kapaklarının alana yerleştirilmesi önerilir.

Lavabodan Gelen Tuvalet Kokusunu Gidermek

Lavabodan gelen kötü kokuların tuvalete yayılması problemi sıklıkla görülür. Bunun sebebi ise lavabonun tıkanmış olması ve biriken kirlerin, tortuların kötü kokuya sebep vermesidir. Bu durumda ilk olarak lavabonun profesyonel destek alınarak veya lavabo açıcı ürünler kullanılarak temizlenmesi gerekir. Ardından hijyeni sağlanan lavabonun ağız kısmına koku önleyici çam esanslı granüller koyularak, tuvalette daha ferah bir kokunun hakim olması sağlanır.

Granülle Tuvalet Kokusu Gidermek

Ev temizlik malzemeleri arasında yer alan tuvalet ve lavabo granülleri kötü kokular ile savaşan ürünlerdir. Marketlerin temizlik reyonlarından rahatlıkla bulunabilecek farklı esanslara sahip granüller, suda eriyerek hoş koku yayarlar. Kristal görünümlü granüller, doğrudan rezervuar haznesine koyularak, tuvalette kötü koku oluşumu önlenir.

Bitmek Üzere Olan Sabunlarla Tuvalet Kokusu Giderme

El yıkamada kullanılamayacak kadar küçük boyuta gelen, artan sabunları tuvalet kokusunu gidermek için kullanmak mümkündür. İşlem için bitmek üzere olan sabunlar bir kaseye alınarak sıcak su içinde eritilmelidir. Elde edilen hoş kokulu sabunlu su, sifon haznesine eklenir. Tuvalet için rutin bir temizlik işlemi yapıldıktan sonra, sifon kullanımını ilgili şekilde sağlamak kötü kokuları önler. Bu sayede hem atılacak seviyeye gelen sabunlar değerlendirilmiş olur hem de tuvalette hoş koku hakim hale gelir.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu