Bilgi Kutusu

Dünyanın En Büyük Depremleri

Doğal afetler, insanların doğanın bir parçası olarak yaşaması hususunda önemli bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır. Deprem başta olmak üzere doğal afetlerin geçmişi çok gerilere gider. Deprem ile ilgili kayıtların alınması ise 1881 yılı ile Japonlar tarafından başlatılmıştır. Dünyanın en büyük depremleri denildiğinde Japonya’nın yeri büyüktür. Zira her yeriyle deprem kuşağında olan bu ülke sık sık depremlerle sınanmaktadır.

Gelişen teknoloji ile birlikte deprem ölçümleri için sismometre kullanılmaya başlamış ve gelişmiş sismik istasyonlar kurmaya özen gösterilmiştir. Dünya genelinde depremlerin anlık şekilde tespit edilebilir hale gelmesi ise 2000 senesi sonrasında gerçekleşmiştir. Bu kayıtlar ışığında dünya üzerinde yaşanmış en büyük ve korkunç depremleri öğrenmek mümkün olmaktadır.

Yıkıcı Japonya ve Töhuku Depremi ve Tsunamisi

Japonya tarih boyunca deprem ve tsunamiler ile uğraşan bir ülke olmuştur. Ancak 11 Mart 2011 tarihinde yaşanan deprem, Japonya’nın şimdiye dek yaşadığı en büyük deprem olmuştur. Dünyada büyüklük bakımından ilk beşe giren deprem, 9.0 büyüklüğündeydi. Ülkede büyük kayıplar meydana geldi. Yaklaşık 15.828 kişi ölürken 3760 kişinin hala kayıp olduğu bilinmektedir.

Yıkıcı Japonya ve Töhuku Depremi ve Tsunamisi

Ülkeye esas zararı tsunami verdi. Bunun yanında bu afet başka afetleri de tetikledi. Çeşitli yerlerde yangınlar görüldü ve bir barajın yıkılması sonucu bölgede küçük çaplı bir sel felaketi yaşandı. Ayrıca kara ve demiryolları da ciddi hasar almıştı. Deprem sonrası gıda sıkıntıları, susuzluk ve elektriksizlik da görüldü.

Büyük Depremler İçinde Gölcük Depremi

İzmit ve Marmara Depremi olarak da geçen bu afet 1999 yılında gerçekleşmiştir. Kocaeli/Gölcük merkezli olduğu tespit edilen deprem, 17 Ağustos 1999 tarihinin sabahında yüzlerce insana kâbusu yaşatmıştır. Büyüklüğü 7,5 olan bu deprem, geniş çapta can ve mal kayıplarının verilmesine neden olmuştur. Tüm Marmara’da ve Ankara ile İzmir’de dahi hissedilmiştir.

Büyük Depremler İçinde Gölcük Depremi

Resmi verilere göre binlerce ölü ve yaralı varken yüzlerce kişi de deprem sonrası sakat kalmıştır. Yüz binlerce insanın evsiz kaldığı, binlerce binanın ve işyerinin kullanılmaz hale geldiği düşünüldüğünde, gerek büyük kayıpların yaşanması gerekse depremin büyüklüğü bakımından son dönemlerin en büyük depremleri arasında kendine yer bulmaktadır.

Korkunç Hint Okyanusu Depremi

Deprem ve tsunaminin görüldüğü 26 Aralık 2004 tarihinde gerçekleşen bu afet, beraberinde ciddi bir yıkım getirmiştir. Merkezi Endonezya’ya bağlı Sumatra Adası batı kıyalarıdır. Çökme sebebiyle oluşan bu deprem, Hint Okyanusu’na kıyısı olan yerlerde 30 metreye kadar çıkan tsunamilerin oluşmasına neden oldu. On dört farklı ülkede yüzbinlerce kişi hayatını kaybetti. Bu afet, tarihte yer alan, en çok ve çeşitli ölümün yaşandığı zamanlardan biri oldu.

Korkunç Hint Okyanusu Depremi

En ağı bedeli ödeyen Endonezya olurken Sri Lanka, Hindistan ve Tayland içinde de çok ağır zararlar oldu. Büyüklüğü 9.1 ve 9.3 olduğu söylenen deprem, dünyanın en büyük depremleri arasında şimdiye kadarki en büyük üçüncü depremdi. Ayrıca on dakikaya kadar sürmesi de en uzun süreli deprem olması bakımından önemlidir. Gezegenimizin 1 cm hareket etmesine neden olup başka depremlerin tetikleyicisi oldu.

Siçuan Eyaletinde Gerçekleşen Şiddetli Deprem

Depremin merkezi, Çin’in Siçuan eyaletine bağlı olan Ngawa Tibet-Çiang Özerk ili Vençuan ilçesidir. Büyüklüğü 7,8 olan deprem, 12 Mayıs 2008 tarihinde gerçekleşmiştir. Bu deprem Çin’in önemli şehirleri Şangay ve Pekin’de hissedilmesinin yanı sıra dış ülkelerde dahi paniğe neden olmuştur.

Siçuan Eyaletinde Gerçekleşen Şiddetli Deprem

Bu depremi hisseden ülkelerin başında; Vietnam, Hindistan, Pakistan ve Tayland yer almaktadır. Bu depremin ardından Çin’de üç gün süreyle ulusal yas ilan edilmiştir. Yine burada 1976 senesinde, Tangshan Depremi yaşanmış ve 250.000 insan hayatını kaybetmişti. Bu depremde de 70.000 kişinin öldüğü bilinmektedir. Şiddeti ve can kaybı dikkate alındığında Tangshan’dan sonra Çin’de gerçekleşmiş en büyük deprem sayılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu