Bilgi Kutusu

Yanlış Bilinen 5 Şehir Efsanesi

Şehir efsaneleri günden güne herkesin ağzında olan ve konuşularak yanlış olsa dahi inanılmaya devam eden anlatılardır. Şehir efsanelerinde elbette hepsi doğru değildir yanlış bilinen 5 şehir efsanesi de mevcuttur. Bunları incelemek ve hangisinin doğru olmadığını, neden bu kadar zaman içerisinde anlatılageldiğini konuşmak gerekir.

Yanlış Bilinen 5 Şehir Efsanesi
Yanlış Bilinen 5 Şehir Efsanesi

Şehir Efsanesi Nedir?

Şehir efsaneleri zaman içerisinde dilden dile yayılan ve doğruluğu da çoğu zaman araştırılmayan olgulardır. Şehir efsanelerinde olaylar çarpıtılabilir veya doğru şekilde aktarılamayabilir her zaman. Bu aktarılan hikayelere kimi körü körüne inanabilirken kimi de hiçbirine inanmaz ve başkasına anlatma gereği dahi duymaz. O nedenle şehir efsaneleri bazen her yere yayılır ancak bazen de anlatıldığı yerden başkasında duyulmaz veya anlatılmaz.

Şehir efsaneleri ürkütücü de olabilmektedir bu nedenle de genel olarak yerel insanlar tarafından gece yarıları birilerini korkutma amacıyla da anlatılabilir. Zaman içerisinde şekil değiştirebilen şehir efsanelerini farklı farklı anlatımlarda görebilmekteyiz. Bilinen çok fazla şehir efsanesi de mevcuttur bunun detaylı anlatımını birazdan yapacak ve bilgi vereceğiz.

Şehir Efsaneleri Neden Yayılır?

Şehir efsaneleri eski zamanlarda anlatılan öyküler, hikayeler ile birebir olarak zaman içerisinde yayılmayı sürdürmüştür. Yayılmasının en temel nedeni de hiç şüphesiz iletişimin artmasından kaynaklıdır. Topluluklar birbirleri ile iletişim, yakınlık kurabilmek için hikaye anlatımını tercih etmişlerdir. Zaten biriyle iletişimi sağlamanın en temel yolu ona kendini dinletebilmek ve bir şeyler anlatabilmektir.

Böylece hikayeler ile iletişim ve dostluk pekişecek zaman içerisinde daha büyük bir yakınlık oluşacaktır. Bunu günümüz insanı hala kullanabilmekte ve devam ettirebilmektedir. Üstelik bu gibi şeylerin işe yaradığı da bilinir. Şehir efsaneleri yayılmalıdır da çünkü kimi zaman toplumlar başka yerlerde neler olup bittiğini anca yayıldığı zaman fark edebilir. Bunun da doğrudan pek çok şeye faydası vardır ve zaman içerisinde bireylerin çocuklarına anlatacakları hikayeler doğmuştur.

Şehir Efsanelerinin Hepsi Doğru mudur?

Şehir efsanelerinin hepsi tabi ki doğru değildir ve olması da zaten mümkün değildir. Şehir efsaneleri adı üstünde bir efsanedir ve bu da elbette ki dilden dile aktarılan doğru olmayan hikayelerin varlığını da sağlamıştır. Bu nedenle de genel olarak baktığımızda doğru olması mümkün olmayan hikayelerin birleşmesi efsane kavramını gündeme getirmiştir.

Şehir efsanelerinde anlatılanların çoğunlukla da gerçek olmaması yine bir nebze iletişimsel olarak ilerlemeyi sağlamıştır. Çünkü kişilerin birbirlerine inanabilmeleri için hayal güçlerini kullanması ve bu hayal güçlerinin de onları kimi zaman yalan söylemeye itmesi bariz bir gerçektir. Bu yüzden de şehir efsanelerinin doğruluğundan bahsedebilmek bazen güç olabilmektedir bu da normal bir durumdur.

Yanlış Bilinen 5 Şehir Efsanesi Nedir?

Şehir efsanelerinin çoğunlukla en bilinenlerinin yanlış olması da elbette dilden dile aktardığımız şeylere dikkat etmemiz gerektiğini bizlere hatırlatmaktadır. Çoğunlukla neleri başkasına söylediğimiz, neleri duymazdan geldiğimiz, nelerin doğru olmadığına dikkat etmemiz gerektiği oldukça önemlidir.

Peki, yanlış bilinen 5 şehir efsanesi nedir diye soracak olursak;

  • Isaac Newton kafasına elma düşünce yer çekimini fark etmedi, elmanın yan tarafına düşmesi ile yer çekiminin varlığına anlam kazandırdı.
  • Ferdinan Macellan dünyayı turlayan ilk insan değildi daha yolun yarısındayken ölmüştü.
  • Kleopatra aslında sanıldığı gibi mısırlı değil yunan kökenliydi.
  • Thomas Edison elektrik ampulünü icat etmemişti sadece ampulün uzun süre yanmasını sağlamayı bulmuştu.
  • Albert Einstein sanıldığı gibi derslerinde başarısız değildi aksine sayısal dersleri gayet başarılıydı.

Gibi şehir efsanelerini de örnek olarak verebilmek mümkün. Bunlar da diğerleri gibi yanlış bilinen şehir efsanelerinin içerisinde yer alabiliyor.

En Meşhur Şehir Efsanesi Hangisidir?

En meşhur şehir efsanesi adı altında örnek verilebilir mi bilinmez fakat meşhurları arasında İskoçya’da Loch Ness canavarı, Avrupa’da Krampus, Hawaii’de Gece Yürüyüşçüleri, Mısır’da Abu Regl Masloukha gibi örnekleri verebilmek mümkün. Zaten bunları en basit internet araştırmalarında bile görebiliyoruz artık.

Fakat elbette şehir efsaneleri olarak adını andığımızdan dolayı bunların gerçekliğinden emin değiliz ve bu da işin korkutucu tarafı denebilir. Daha pek çok adı anılan, yaşanmış sayılan efsanenin varlığından söz edebilmek mümkün ancak incelemek epey zaman alabilir.

Türkiye’de Şehir Efsanesi Var mıdır?

En basitinden Ferhat ile Şirin’i bilmeyen yoktur. Bu hemen hemen hepimize anlatılan gerçekliğinden pek emin olamadığımız fakat zaman zaman internette sanki yaşamışlar gibi resimleri dolanan anlatılarla bugünlere gelmiş iki aşığın hikayesi. Tabi ki Şahmeran’dan bahsetmemek olmaz bu konuda. Bir zamanlar yer altında yaşadığı sanılan ve yarı insan yarı yılan olan bir canlı Şahmeran. Kız Kulesinde bu zamana kadar anlatılagelmiş olan hikayeler de bir şehir efsanesi aynı zamanda. Daha pek çok konu var denebilir.

Yanlış Bilinen 5Yanlış Bilinen 5 Şehir Efsanesi Şehir Efsanesi
Yanlış Bilinen 5 Şehir Efsanesi

Şehir Efsaneleri Hakkında Bilinmeyenler

Yer yer çeşitli konumlarla ilgili şehir efsaneleri çıkmıştır. Çeşitli konulara ve insanlara da atıfta bulunulmuştur. Medusa gibi bir karakter oluşturulmuş ve nitelikleri insana benzetilmiştir. Çoğu zaman şehir efsanesi karakterlerine atfedilen anlamlar insanlarda olması beklenen niteliklerdir. Yani bu canlıların yer altında yaşamalarına rağmen kötü olmamaları, kendisinden yardım isteyen kişilere karşı yardımda bulunmaları insanlarda olunması gereken özelliklerdir. Bunların zaman içerisinde de sürekli olarak anlatılması buna işaret eder. Şehir efsaneleri ilerleyen zamanlarda da hiç şüphesiz anlatılmaya devam edecektir işin doğrusu.

Şehir Efsanesi Meraklıları İçin Kitap Var mı?

Şehir efsaneleri adına araştırıldığında iyi kitaplara rastlanılabilir fakat bu konu genellikle çocuk kitaplarında daha çok işlenmiştir. Meraklısı için ise eski zamanlara dayanan kitaplara belki rastlamak mümkün olabilir. Tabi bu konuda iyi araştırma yapılması gerekebilir. Çünkü alınan kitabın niteliği, içeriği, yazarı oldukça önemli ve özen gösterilmesi gereken bir konudur.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu