Sinema

Yaşanmış Olaylardan Esinlenilerek Çekilen 8 Korku Filmi

Günümüzde sinema sektörü oldukça gelişmiştir. Beyaz perde de onlarca farklı türde milyonlarca film bulunur. Bu filmler komedi, aksiyon, gerilim, aşk ve korku gibi kategorisinde sunuluyor. Çok büyük bir sektör haline gelen beyaz perde de milyonlarca insan çalışıyor. Yaşanmış olaylardan esinlenerek çekilen 8 korku filmi de beyaz perde de oldukça ilgi görmüştür.

Yaşanmış Olaylardan Esinlenilerek Çekilen 8 Korku Filmi
Yaşanmış Olaylardan Esinlenilerek Çekilen 8 Korku Filmi

Sinema sektöründe çekimi yapılan filmlerden bazıları beklentilerin de üstüne çıkarak tüm dünyada severek izlenirken bazıları sönük kalarak beklentilerin altında yapımcı ve oyuncularını üzmüştür. Beklentileri karşılayan veya üzerine çıkan filmler arasında gerçek yaşanmış hikayelerden esinlenerek çekilen filmler yer alıyor. Bu filmler her dönemde insanların dikkatini çekmiş ve beğenilerek izlenmiştir.

Yaşanmış Hikayelerden Esinlenerek Çekilen 8 Korku Filmi

Konusu ne olursa olsun yaşanmış hikayeleri, olayları ve hayatları anlatan filmler her zaman gözde olmuştur. Bu filmler çoğu kez milyonlarca kez izlenmiş ve dikkatleri üzerinde toplamayı başarmıştır.

Yaşanmış hikayelerden esinlenerek çekilmiş korku filmlerinden en iyi 8 film şunlardır:

  • Paranormal aktivity
  • Teksas katliamı
  • Siccin
  • Lanetli ev
  • Hannibal
  • Musallat
  • Ziyaretçiler
  • Büyü

Yaşanmış hikayeleri konu alan filmlerden bazıları bunlardır. Bu filmler çekildikleri yıldan itibaren her zaman ilgi çekmiş ve sürekli izlenmiştir. Bu filmlerin ortak özelliği gerçek hikaye olduğu için izleyicileri daha derinden etkilemesidir.

Paranormal Aktivity

Amerika Birleşik Devletleri patentli olan film 2009 yılında çekildi ve 2010 yılında vizyona girdi. Kısa bir süre içerisinde dünya genelinde milyonlarca kez izlendi. 15.000 dolar bütçe ile çekilen film 190 milyon doların üzerinde bir hasılata ulaştı. Film genç bir çiftin evlerinde farklı bir varlığın olabileceği durumundan şüphelenerek kamera yerleştirmesi ile başlıyor. Daha sonra evde yaşanan garip olaylar kamera kayıtlarına yakalanıyor.

Filmin büyük bir bölümü eve takılan kamera kayıtları ile izleniliyor. Micah Sloat ve Ketie Featherston’ın başrollerini paylaştıkları film gerçek hikayeden esinlenmesi filmi daha da esrarengiz hale getiriyor. İzleyicilerden tam puan alan film daha sonraki yıllarda 5 serisi çekildi.

Teksas Katliamı

Teksas katliamı filmi de korku film kategorisinde ve yaşanmış Olaylardan esinlenerek çekilen filmler arasında yer alıyor. Filmin yapımına 2003 yılında başlanmış bir Amerika Birleşik Devletleri patentli filmdir. Annesi ölen bir çocuğun tüm kadınlara düşman olmasını ve öldürmesini konu alıyor. Kadınları öldüren çocuk cesetlerden aksesuar ve ev eşyası yapıyor. Sonraki yıllarda dizisi de çekilen film 100 milyon doların üstünde bir hasılat elde etti. Jessica Biel, Andrew Bryniaryki ve Lauren German’ın başrolünü oynadığı film milyonlar tarafından izlendi.

Siccin

Gerçek hikayelerden esinlenerek çekilen korku filmleri arasında yerli filmlerde yer alıyor. Siccin de bu filmlerden biridir. Siccin eşini bir trafik kazasında kaybeden bir adamın hikayesini anlatıyor. Filmde eşinin cesedini mezardan çıkaran adam çeşitli büyülerle cesede bir cin ruhu yerleştiriyor. Daha sonra yasak aşka dönüşen film cinin kaçmaya çalışması ve adamın büyülerle tutmaya çalışmasıyla devam ediyor. 2014 yılında yapılan film sonraki yıllarda seri haline dönüştü.

Lanetli Ev

1987 yılında yaşanmış bir olaydan esinlenerek çekilen film Amerika Birleşik Devletleri yapımıdır. Filmde kanser tedavisi gören bir adamın evde gördükleri doğaüstü olayları anlatıyor. Daha sonra gördükleri olaylardan evin eski yıllarda bir morg olarak kullanıldığı ve bir seans sırasında herkesin öldüğü anlaşılıyor. Bu olayda ölen insanların ruhları evde hapsoluyor ve evde yaşayan insanları rahatsız ediyor. 2009 yılı yapımı film 70 milyon dolar hasılat elde etti.

Hanibal

Hanibal filmi 2001 yılı yapımı gerilim korku filmidir. Film seri katil olan bir psikoloğun hayatını konu alıyor. Seri katil sadece kadınları öldürüyor ve etlerini yiyor. Uzun bir süre seri cinayetlere devam eden psikoloğun cinayetleri konu alınıyor. Yaşanmış bir olaydan esinlenerek çekilen filmin romanı da bulunuyor. Film Amerika ve İngiltere yapımıdır. Dünya çapında büyük bir ilgi ile izlenen film birçok ödüle aday da oldu.

Musallat

Musallat Türk sinema tarihinin en korkunç filmidir. Film ilk çıktığı dönemde en fazla izlenen korku filmi oldu. Maddi imkansızlıktan dolayı Almanya’ya çalışmaya giden bir adamın hayatını ve esrarengiz bir şekilde ölümünü konu alan film 2007 yılı yapımıdır. Filmde cinler alemindeki birinin insana aşık olması ve sonuçları anlatılıyor. Hatta cinlerden çocuğu olan bir kadının sonu ve olaylara şahit olanların bile öldüğü anlatılır. Filmin sonunda gerçek olan hikayenin şahitleri ile yapılan röportajlar da izleyicilerle paylaşılır. Burak Özçivit’in başrol oynadığı film ülkede büyük ses getirince serisi de çekildi.

Ziyaretçiler

Amerika Birleşik Devletleri 2008 yapımı film genç bir çiftin olağanüstü varlıklara karşı yaptıkları mücadeleyi anlatıyor. Genç çift arkadaşlarının düğününden yazlık evlerine giderken bir sorun yaşarlar. Yazlık evlerinde gece yalnız kalan kadın evlerine gelen yabancı kişileri fark eder ve çiftin bu yabancı maskeli insanlarla olan mücadelesini konu alır. Film maskeli kişilerin çifti yaralayarak evden çıkmaları ile son bulur ve ikinci filmin yapılacağının sinyali verilir. 85 dakika uzunluğundaki film 82 milyon dolar hasılata ulaştı.

Yaşanmış Olaylardan Esinlenilerek Çekilen 8 Korku Filmi
Yaşanmış Olaylardan Esinlenilerek Çekilen 8 Korku Filmi

Büyü

Anadolu’da bir köyde kız çocuklarını lanetli diye katlederler. Bir baba kız çocuğuna kıyamaz ve büyü yaparak onu korumaya çalışır. Daha sonra kızını koruyamayan baba kızının ölümüne engel olamaz. O olayın laneti de köyü kaplar. Daha sonra o köye gelen 9 arkeoloğun yaşadıkları garip olaylar konu alır. Büyünün gücünü göstermek için çekilen film büyü konulu ilk Türk filmlerinden biridir. 2004 yapımı Türk filmi İpek Tuzcuoğlu, Özgü Namal, Okan Yalabık ve Ece Uslu gibi oyuncu kadrosu ile çekildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu