Sinema

Son 5 Yılın En İyi Yabancı Dizileri

İzleyecek bir dizi arıyor ancak sıkıcı yapımlardan, absürt çekimlerden ve yetersiz oyunculuklardan dolayı seçtiğiniz bütün dizilerden sıkılıyorsanız bu yazıda yer alan son 5 yılın en iyi yabancı dizileri listesi tam olarak size göre.

Son Beş Yılda Çıkan En İyi Diziler Nelerdir?

IMDB puanı yüksek olan, izleyicileri tarafından en çok beğenilmiş ve son beş yılda sektöre giriş yapmış olan yabancı diziler şu şekilde listelenebilir:

  • The Haunting of Hill House
  • Ash vs. Evil Dead
  • The Witcher
  • La Casa de Papel
  • Mr. Robot
  • Fargo
  • Stranger Things
  • Chernobyl

Bu dizilerden hangilerini izleyeceğinize karar vermek ve bu dizilerin konularını öğrenebilmek için bu yazının devamını okumanızda yarar var.

Son 5 Yılın En İyi Yabancı Dizileri
Son 5 Yılın En İyi Yabancı Dizileri

The Haunting of Hill House

Dizi, 1992 yılının yaz aylarında Steven, Shirley, Theodora, Luke ve Eleanor isimlerindeki beş çocuk ile Hugh ve Olivia isimli bir karı kocadan oluşan Crain ailesinin tepede bulunan yeni bir eve taşınmasıyla başlar. Olivia, Luke ve Nell evin içerisinde bulundukları sürece hayaletler görmeye başlarlar, Olivia’nın delirip Luke ve Nell’i öldürmeyi denemesinin ardından Hugh çocuklarını alarak evden ayrılır. Çocuklarını bir motele yerleştirdikten sonra eve geri dönen Hugh, tepedeki evde Olivia’nın cansız bedeni ile karşılaşmıştır. Nell yirmi altı yılın ardından yeniden hayalet görmeye başladığı için tepedeki evde intihar eder ve Nell’in intiharı bütün aileyi bir araya getirmeye yetmiştir.

Ash vs. Evil Dead

Evil Dead üçlemesinin devamı niteliğinde olan ve bu film üçlemesinden yaklaşık otuz yıl sonra ortaya koyulan Ash vs. Evil Dead dizisi, Ash Williams’ın Değer Durağında bir stok mağazasında çalışmasıyla başlıyor. Dizinin ana karakteri olan Ash, Army of Darkness filminin son yıllarından, yani milattan sonra 1300 yılından beri hayatında hiçbir değişiklik yapmamıştır. Bu dizinin de başlangıcında Ash’in bir karavanda tek başına yaşadığı ve barlarda yine tek başına içtiği görülüyor. Her ne kadar rahat bir hayat gibi gözükse de Ash’in daha fazla vakit kaybetmeden rutin hayatından vazgeçmesi, silahına sarılması ve unvanı Evil Dead olan kişi ile bir kez daha yüzleşmesi, yeniden kahraman olması gerekiyor.

The Witcher

Tamamen yalnız biri olan Rivyalı Geralt, canavarların insanlar kadar tehlikeli olamadığı bir dünyada bir canavar avcısı ve dışlanan bir Witcher olarak kendine yer bulmaya çalışır. Bu çabalar esnasında kaderi onu oldukça güçlü bir büyücüyle ve tüm dünyanın kaderini değiştirebilecek kadar tehlikeli bir sırra sahip olan genç prensese doğru yönlendirir.

La Casa de Papel

Profesör takma ismine sahip olan oldukça zeki bir hırsız tarihte görülmemiş düzeyde büyük bir soygun yapmayı planlamıştır, bu hırsızın amacı İspanya’nın Kraliyet Darphanesine girip soygunu orada gerçekleştirmektir. Bu planını gerçekleştirebilmek adına Dünya’nın farklı yerlerinden bulduğu, işinde uzman sekiz suçlunun bulunduğu bir ekip kurar. Bu ekip toplamda beş aylık detaylı bir eğitimin ardından her ihtimali hesaba katarak soygunun planını kusursuzlaştırmıştır. Her şey hazır olduğunda sekiz kişi rehineleri de kendilerine katarak kendilerini bir şekilde İspanya Kraliyet Darphanesine hapseder ancak planda olmayan birçok olay meydana gelir.

İspanyol Dizi Sektörünün En İyi 10 Dizisi > https://www.pusholder.com/ispanyol-dizi-sektorunun-en-iyi-10-dizisi/

Mr. Robot

IMDB puanı oldukça yüksek olan bu dizinin baş karakteri Elliot Alderson, sosyal anksiyete bozukluğu, çoklu kişilik bozukluğu, klinik depresyon ve şizofreni gibi birçok ruhsal hastalığa sahiptir. Bunların yanı sıra uyuşturucu bağımlılığı ile de mücadele etmeye çalışırken önemli bir siber güvenlik şirketinde uzman olarak çalışır.

Boş bulduğu vakitlerde de eğlencesine ya da insanlara ufak dersler vermek adına bilgisayar korsanlığı yapan Elliot, Mr. Robot lakabına sahip bir adam tarafından “fsociety” hack grubuna davet edilir. Elliot, amacı dünyadaki en büyük şirketler topluluğuna sahip olan E Corp’un finansal verilerini şifrelemek ve dünyadaki insanların bütün borç kayıtlarını silmek olan bu gruba dahil olduğunda başına hiç tahmin edemeyeceği şeyler gelmeye başlar.

Fargo

Minnesota’nın Bemidji bölgesinde geçen dizi 2006 yılının ocak ayında dizide bulunan kötü, karanlık ve gizemli bir kiralık katil olan Lorne Malvo’nun iş esnasında bir geyiğe çarparak kaza yapması ile başlar. Bu araba kazasının ardından hastaneye kaldırılan Lorne Malvo, hastanede karşılaştığı Lester Nygaard’ın aklını karıştırarak onu kötü anlamda motive eder. Hayatındaki başarısızlıklarla mücadele etmeye çalışan e oldukça sıradan bir insan olan Lester Nygaard, ailesi ile arkadaş çevresi tarafından sürekli olarak küçümsenen bir sigorta satıcısıdır.

Lorne Malvo’dan duyduğu sözler ile kendinden geçen Lester Nygaard, anlık bir öfke patlaması esnasında eşini öldürür ve o ölümün ardından hiçbir zaman alışamadığı bu dünyaya farklı bir kişilik ile devam eder. Lorne Malvo’nun ve Lester Nygaard’ın hayatlarına devam ettiği sırada Bemidji Polis Departmanında çalışan Molly Solverson ve Dulut Polis Departmanında görevli olan Gus Grimly takım olmuştur. Hırsı ve acemiliği ile öne çıkan Molly Solverson, ailesinin güvenliğinden endişe duyan Gus Grimly ile Lorne Malvo’nun ve Lester Nygaard’ın suçlu olduğu kanıtlamayı dener.

Son 5 Yılın En İyi Yabancı Dizileri
Son 5 Yılın En İyi Yabancı Dizileri

Stranger Things

Stranger Things dizisi 1980 yıllarının başında tamamen kurgusal ve kırsal bir kasaba ola Hawkins’te, Indiana’da geçer. Hawkins’te yer alan Ulusal Laboratuvar ilk görüşte Amerika Birleşik Devletleri için bilimsel araştırmalar yapıyor gibi gözükse de aslında bu laboratuvarda paranormal ve doğaüstü konularda insanların üzerinde deneyler yapılır. Bu laboratuvarda deney yapan bilim insanları yanlışlıkla baş aşağı olarak adlandırdıkları alternatif bir evrene açılan bir kapı ortaya çıkartırlar. Bu olayın sonucunda Hawkins’te yaşayan ve bu olaydan bihaber olan Hawkins sakinleri bu olaydan olumsuz etkilenir.

Chernobyl

1986 yılının Nisan ayında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyetinde gerçekleşen nükleer santral patlamasının hikayesi televizyonlara uygun hale getirilerek bu felakete nede olan insanların ve buna karşılık veren bireylerin hikayelerinden bahsedilmiştir. Chernobyl dizisinde olay yerine müdahale eden ilk kişilerden itfaiyecilere, gönüllülere ve madenci ekibinin çalışmalarına kadar felaketle alakalı az bilinen birçok hikâye anlatılmıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu