Tarih

Artemis Tapınağı Hakkında Bilgiler

Efesliler dönemine ait yapılan çeşitli araştırmalarda, Artemis Tapınağı ön plana çıkmaktadır. Artemis Tapınağı, Efeslilerin yerleştikleri ilk alan olarak bilinmektedir. Bu tapınak geçmiş tarihte büyük bir depreme maruz kalmış ve bir kısmı yıkılmıştır. Bunun üzerine Roma İmparatorluğu, Efeslilere destek vererek bu tapınağın tekrardan inşa edilmesini sağlamıştır.

Ancak ne yazık ki bu muhteşem yapı, günümüze kadar dimdik kalamamıştır. Tapınağın temeline ait kalıntıları görme imkanınız bulunmaktadır. Oldukça köklü bir geçmişe kadar uzanan tapınağın adı, İlyada Destanları’nda geçmektedir. Destanda Ortyge adı verilen bir bölgede bu tapınağın yer aldığı bildirilmiştir. Ortyge, bıldırcın anlamında kullanılan bir kelimedir. Bu yerin ise Bülbül Dağı olduğuna dair bilgilerde bulunmaktadır. Artemis Tapınağı, günümüzde milyonlarca insan tarafından ziyaret edilen bir yerdir.

Bu nedenle oldukça fazla değere sahip olan Artemis Tapınağı, sadece ülkemiz için değil aynı zamanda dünya için de değerlidir. Artemis Tapınağı hakkına bilgiler sayesinde bu muhteşem yapıya dair her şeyi öğrenebilirsiniz. Dünyada da büyük bir ilgi görmeyi başaran Artemis Tapınağı, görülmeye değer bir güzelliktedir. Yapı her ne kadar bozulmuş olsa da hala ihtişamını korumaya devam etmektedir.

Artemis Tapınağı Hakkında Bilgiler
Artemis Tapınağı Hakkında Bilgiler

Artemis Tapınağı Nedir?

Bazı bölgelerde Diana Tapınağı adıyla bilinen Artemis Tapınağı, Yunanca Artemision adı ile geçer. Tanrıça olarak bilinen Artemis’e ithaf edilerek yapılan bu mimari, milattan önce 550 senesinde inşa edilmiştir. Tapınağın her bölgesi mermerdir. Bu nedenle farklı bir mimari yapıya sahiptir.

Bu nedenle oldukça fazla ilgi çekici bir yapı olmayı başaran tapınak, görenleri cezbedici bir görünüme sahiptir. İnsanlığın en önemli yapılarından biri olmayı başaran Artemis Tapınağı, mutlaka incelenmesi gereken bir mimari yapıya sahiptir. Bu nedenle birçok tarihçinin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Artemis Tapınağı, hem tarihi hem de mimari açıdan değerli bir yapıttır.

Artemis Tapınağı Özellikleri Nelerdir?

Artemis Tapınağı’nın kendine has muhteşem özellikleri bulunmaktadır.

Bu özellikler şunlardır:

 • 55 metrelik bir ene sahiptir.
 • 115 metrelik bir yüksekliktedir.
 • Tapınağın yapımında kullanılan tüm taşlar mermerdir.
 • En büyük Yunan tapınağı unvanına sahiptir.
 • Tapınakta toplam olarak 127 sütun vardır.
 • Tapınak içerisinde sütunların yüksekliği ise 18 metredir.
 • Bu tapınak, farklı inançlarda olan insanların ibadet ettikleri bir mekan olmuştur.
 • Tapınak, çeşitli olaylardan zarar görmüş ve tekrardan inşa edilmiştir.
 • Tapınağa özel olarak heykeller yapılmıştır. Artemis heykeli, bu heykellerden bir tanesidir.
 • Artemis Tapınağı’nın dış bölgeleri ise çarşı amacıyla kullanılmıştır.

Bu gibi özelliklere sahip olan Artemis Tapınağı, döneminin en önemli mimarileri arasında yer almıştır. Her ne kadar yeniden inşa edilerek ayakta tutulmaya çalışılsa da maalesef sadece kalıntıları mevcuttur.

Artemis Tapınağı Tarihçesi

Lydia Kralı olan Kroisos, dönemin mimarı Chersiphron’a Artemis Tapınağı’nı yaptırmıştır. Dini açıdan büyük bir önem kazanan tapınak, farklı din mensuplarının ibadet etmesine olanak sağlamıştır. Ancak tapınağın ilk yapıldığı zamanlarda ne amaçla yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Bunun yanında dinlenme alanı ve pazar yeri olarak da kullanılmıştır. Artemis Tapınağı’nın Anadolu gibi önemli bir alanda bulunması, ticari amaçlar için de kullanılmasına neden olmuştur.

Bu nedenle özellikle de tüccarların durak noktası halinde gelmiştir. Herostratus adındaki kişi, böyle muhteşem bir tapınağı yakarsa herkesin ondan övgüyle bahsedeceğini düşünerek tapınağı ateşe vermiştir. Yangından büyük bir hasar gören tapınak, Roma İmparatoru sayesinde tekrardan inşa edilmiştir. Çeşitli olaylara maruz kalan tapınak, birçok kez yıkılmıştır. Ancak tekrar tekrar yapılmıştır. Hıristiyanlık, tapınak etrafında gelişmeye başlayınca insanlar bu alana ilgisiz davranmaya başlamışlardır. Ardından Aziz John Chrysostom’un emri ile tamamen yıkılmıştır.

Artemis Tapınağı Nerededir?

Artemis Tapınağı, İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunmaktadır. Denize kıyısı bulunan bu ilçe, turistik açıdan son derece zengindir. Artemis Tapınağı gibi özel bir yapının burada yer alması, İzmir’i daha da özel hale getirmiştir. Ayrıca Meryem Ana Kilisesi’ninde Artemis Tapınağı’na yakın olması, bölgenin daha fazla turist çekmesine neden olmaktadır.

Artemis Tapınağı Mimarisi

Artemis Tapınağı, inşa edildiği ilk dönemlerde farklı mimari yapısı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Yapının mimarisi günümüzde bozulmuş olsa da hala büyük bir ilgi görmektedir.

Artemis Tapınağının Medeniyete Etkisi

Artemis Tapınağı, başta Efeslilerin hayatı hakkında bilgi sahibi olmamıza yardımcı olmuştur. Bunun yanında farklı alanlara yönelik bilgiler için de önemli bir kaynaktır. Artemis Tapınağı’nın varlığı, medeniyet için son derece önemlidir.

Dünyanın 7 Harikasından Biri Artemis Tapınağı

Tapınak, günümüzde ilk yapıldığı şekilde olmasa bile yoğun ilgi görmektedir. Bu nedenle dünyanın 7 harikası arasına girmeyi başaran bir yapı olmuştur. Özellikle de alışılagelmişin dışında bir mimariye sahip olması Artemis Tapınağı’nı özel bir konuma getirmiştir.

Artemis Tapınağı Hakkında Bilgiler
Artemis Tapınağı Hakkında Bilgiler

Artemis Tapınağı Hakkında İlginç Bilgiler

Artemis Tapınağı’nın bilinen yönleri kadar bilinmeyen yönleri de mevcuttur.

Bu muhteşem yapıt hakkındaki ilginç bilgiler ise şunlardır:

 • Artemis Tapınağı’nın milattan önce 7. Yüzyılda sel yüzünden harap olmuştur. Bu yıkım sonrasında tapınak 150 yıl kadar harabe şeklinde kalmıştır.
 • Tapınağa ismi verilen Artemis, doğa tanrıçası olarak kabul edilen asil biriydi.
 • Sel felaketinden sonra yıkılan tapınak milattan önce 550’de yeniden yapılmıştır. Yeni yapılan Artemis Tapınağı’nın daha öncekinden daha büyük olduğu söylenir.
 • Artemis Tapınağı, Yunanistan için oldukça değerlidir.
 • Dünyanın 7 harikası içerisinde bulunan bu tapınak en etkileyici yapı olarak seçilmiştir.
 • Artemis Tapınağı yıkılınca burada yer alan sütunlar, Ayasofya’nın yapımı için kullanılmıştır.
 • Tapınak günümüzde sadece kalıntı halindedir. Ancak buna rağmen dünyada en fazla ziyaret edilen alanlardan biri olmaya devam etmektedir.

Tapınak hakkında hala incelemeler devam etmektedir. Bazı tarihçiler, bu tapınak hakkında daha fazla bilinmeyenlere ulaşmak için çalışmaktadırlar. Sadece tarihi açıdan değil aynı zamanda mimari açıdan da paha biçilmez bir eserdir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu