Bilgi Kutusu

Bankacı Olmak İçin Aranan Şartlar

Düzenli mesai saatleri, maaş güvencesi, meslek güvencesi, mesleğinde kariyer sahibi olabilme imkanı, terfi ve yükselme avantajları, ilgili kişilerin bankacı olmak için tercih ettiği sebeplerin başında gelmektedir. Bankacı olmak için aranan şartlar, alım yapacak bankaya göre değişiklik gösterir. Her banka, ihtiyaç duyulan personel açığını kapatmak için, zaman zaman personel alımı yapar.

Buna ilişkin duyuruları bankalar, web sitelerinde, görsel ve yazılı basın aracılığı ile halka duyurur. İlanlarda, kaç personel alınacağı, hangi branşlarda alınacağı, eğitim öğretim seviyesini, başvuru şartları, yazılı ve sözlü mülakatların yeri, zamanı gibi içerikler yer alır.

Başvurularla ilgilenen, belirtilen şartları yerine getiren adaylar, ilanda belirtilen yöntemlerle başvuruyu gerçekleştirir. İlk başvurusu kabul edilen adaylar yazılı ve sözlü mülakata tabi tutulur. Başarı olan adaylardan, bankada çalışmasına mani herhangi bir engeli olmayanlar göreve başlar.

Bankacı Olmak İçin Aranan Şartlar
Bankacı Olmak İçin Aranan Şartlar

Bankacı Olmak İçin Ne yapılmalı?

Finans dünyası, iş dünyası, parayla ilgili olanlar için bankacılık iyi bir tercih olabilir. Bankacılık sektöründe, kariyer planlaması yapanlar için bir çok pozisyon bulunur. Üniversitelerin bankacılık bölümleri, bankacılığı meslek edinmek isteyenler için iyi bir seçenektir.

Bankaların personel alımı yaparken, bankacılık bölümü mezunları dışında, ihtiyaca göre diğer lisans mezunlarından da alım yapılmakta. Bankalar tarafından, hangi departmanda görevlendirilecekse, o bölümle ilgili bilgi ve beceriye alımlar yapılmakta. İstenen şartları yerine getiren adayların, yapılan yazılı ve sözlü mülakatta başarılı olanlar, bankanın ilgili departmanında göreve başlatılır.

Bankacı Olmak İçin Aranan Şartlar Neler?

Bankacı olmak için, üniversitelerin bankacılık bölümünü okumak ön şart değildir. Personel alımı yapacak bankanın şartlarına uygun olan adaylar arasından, başka ihtisas bölümlerinden de personel alımı yapılır. Banka personelleri arasında bankacılık bölümünü okumadığı halde, bankaların çeşitli departmanlarında görev yapan binlerce çalışan vardır.

Bankacı olacak adayların muhasebe ve sayılarla arazının iyi olması, en az lise düzeyinde öğrenim görmüş olması, istenen şartları yerine getirmesi durumunda, bankaların açmış olduğu sınavlarda yeterli düzeyde puan almış olması yeterlidir. Ancak bazı ihtisas konularında öğrenim görmüş adaylar, personel seçiminde avantajlı konumda olur.

  • İşletme bölümü
  • İktisat bölümü
  • Maliye bölümü
  • Kamu yönetimi
  • Uluslar arası ilişkiler bölümü
  • Siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümünü
  • Yönetim sistemleri bölümünü
  • Ekonometri bölümü
  • Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkisi bölümünü
  • Uluslar arası ticaret ve lojistik bölümünü

Belirtilen bölümü okuyan adaylardan bankacı olmak isteyen adaylar, diğer bölümde okuyan adaylardan daha avantajlı konumda olur. İlgili bölümler iktisadi ve finansal konuları eğitim programlarında barındığı, için gereke personel alımlarında, gerekse bankacı olarak kariyer hedefleyen adaylar için avantaj sağlar.

Bankacı Olmak İçin Gereken Genel Şartlar Nelerdir? Her meslek grubunda olduğu gibi, bankacılıkta da hizmetin devamlılığı esastır. Bankalar alım yaparken, ileride hizmeti aksatacak adayların, henüz müracaat aşamasında elenmesi için bazı şartlar öne sürer.

Bankacı Olmak İçin Askerlik Şartı Nedir?

Erkek adayların seçiminde, zorunlu askerlik hizmetinin yapılmış olması veya ilişiğinin bulunmaması istenir. Her ne kadar istisnaları olsa da, çoğu alım ilanlarında bu husus belirtilir. Mülakatı geçmiş olsalar bile, sonrasında sadece bu sebepten elemeler olabilir.

Bankacı Olmak İçin Aranan Şartlar
Bankacı Olmak İçin Aranan Şartlar

Bankacı Olmak İsteyen Adaylarda Hangi Beceriler Gerekir?

Adayların sayısal değerlerle arasının iyi olması ön şartlardan. Zaten yapılan mülakatlarda sayısal değerli sorular sıkça sorulur. Mülakatta elenen birçok aday, sayısal sorulara cevap vermediği için elenir.

Bankacı Olmak İçin Fiziki Şartlar Nelerdir?

Adaylarda aranan önemli özelliklerden birisi de, diksiyonunun düzgün olması gerekir. Bankalar sürekli müşteri profilli çalıştığı için, ikna kabiliyeti yüksek, konuşmaları anlaşılabilir, pratik çözümler üreten adaylar, diğer adaylara göre daha avantajlı konumda bulunur. Sözlü mülakatlarda adayların bu yönleri araştırılır. Uygun adaylar seçilir.

Bankacı Olmak İçin Hangi Bölümü Okumalı?

Üniversitelerin iktisadi bölümlerinden mezun adaylar, diğer adaylara göre daha avantajlıdır. Zaten ön başvuru şartlarında, adayların hangi bölüm mezunu olması gerektiği belirtilir. Bankaların çeşitli departmanlarında görev yapan, diğer konularda ihtisas gören adaylardan alımlarda yapmakta. Ancak genel alımlar, üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olanlar arasından seçilir.

Bankacı Olmak İçin Nasıl Giyinmeli?

Yüz yüze iletişimin en fazla yaşandığı iş kollarından birisi de, bankacılıktır. Bankalar personel alımlarında, modern, iş ortamına uygun, diksiyonu düzgün olan adaylardan alım yapmak ister. Aday seçimi yapılırken, mülakatlarda adayların bu yönleri de incelenir, uygun adaylardan alım yapılır.

Bankacı Olmak İçin Kaç Yaşında Olunmalı?

Bankacı olmak için aranan şartlardan biri de, adayların belirli bir yaş kriterini sağlamasıdır. Bankacı alımlarında genellikle erkek adaylarda 28 yaşı doldurmamış olması, bayan adaylarda 26 yaşı doldurmamış olması şartı aranmakta. Bankaların personel alımlarına ilişkin ilanlarında, ön başvuru bölümünde bu husus belirtilir. Bankalar farklı departmanlara, istisnai personel alımlarında yaş sınırını bazen yukarı çeker. Bazı bankalar yaş faktöründe değişiklik yapabilir.

Kimler Bankacı Olabilir?

Personel alımı yapacak bankaların, duyurularında adaylarda aranacak şartlar belirtilir. Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun adaylar arasından, görevlendirilecek pozisyonuna göre belirli düzeyde yabancı dil bilgisine hakim olması da istenebilir. Müşteri memnuniyetinin ön planda olduğu bankacılık için, adayların güler yüzlü, bakımlı, kişisel temizliğine özen gösteren, ikna kabiliyeti yüksek, belirli becerileri kazanmış adaylardan, uygun koşulları sağlayan adaylar seçilir. İstisnai haller dışında, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı aranmakta. İstisnasız her adayda ön başvuru şartlarında belirtilen suçlardan, hakkında açılmış dava dosyası olmaması, hükümlü veya tutuklu olmaması gibi şartlar aranmakta.

Bankacı Olmak İçin Bilgisayar Bilgisi Gereklimi

Bankacılık sistemleri, çağın gereklerine göre dijital ortamda, kapalı sistem internet ağı ile iş ve işlemlerini yerine getirmektedir. İstisnai haller dışında, adaylardan temel bilgisayar bilgilerine hakim olması istenir. Bilgisayar bilgisinin herhangi bir belge ile ispatı gerekmez. Personel alımlarına dair yapılan mülakatlarda, bankanın yetkili kıldığı mülakat gözetmenleri tarafından, adayın bilgisayar düzeyi değerlendirilir.

Yeterlilik gösterenler adaylar, mülakatın bu bölümünden başarılı olur. İstisnai hallerde adayların belirli bir düzeyde bilgisayar bilgileri ve bazı bilgisayar dillerine hakim olması istenir. Bu durum bankanın ihtiyaç duyduğu departmanına göre değişir. Ön başvuru şartlarında istenen hususlar belirtilir. Bu adaylardan becerisini ispata yarar belge istenir.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu