Teknoloji

Corona Virüsü İnternet Veri Trafiğini Patlattı

Corona virüsü, hayatımızda birçok değişikliğe neden olmuştur. Bu salgın dönemi kapsamında alınan tedbirler gereği birçok insan evde kal çağrısına uyarak evlerinden çıkmadılar. Aynı zamanda eğitim döneminin uzaktan eğitim olarak yapılması, iş hayatının evlere taşınması özellikle internet ağında çok fazla trafik yaşanmasına neden olmuştur. İnsanların, internette çok fazla vakit geçirmeleri bu durumu daha da çok etkilemiştir. İnternet ağına bu kadar yüklenme tabi ki de veri trafiğini oldukça yavaşlatmış hatta patlatmıştır. Bu durum birçok sorunu da beraberinde getirmiştir.

Özellikle salgın döneminin gün geçtikçe daha büyük kısıtlamalara neden olması bu veri trafiğini oldukça daha fazla etkilemektedir. Salgın döneminin ilk zamanlarından Türkiye’de internet kullanımı %30’luk bir seviye de iken şimdilerde bu yoğunluk %90’lara kadar çıkmıştır. Bu yoğunluğun tek sebebi artık evlerimizde salgın önlemleri gereği daha fazla vakit geçirdiğimiz içindir. Ancak bu durumlarda öncelik çocuklarımızın eğitimi olduğu için bu yoğunluğa sebep olmamak için dikkat etmemiz gereklidir. Bilinçli kullanım bu trafiği olumlu yönde etkileyebilir.

Corona Virüsü İnternet Veri Trafiğini Patlattı
Corona Virüsü İnternet Veri Trafiğini Patlattı

Türkiye’de İnternet Kullanımında Yüksek Artış

Corona virüs döneminde özellikle birçok insanın evde kal çağrısı kapsamında günlerini evde geçirmeye başlamaları, vakit geçirmek için internete yönelmelerine sebep olmuştur. Hem iş hayatı, hem eğitim hayatı artık evlerimizden devam ettiği için bu durum internet veri trafiğini patlatmaya neden olmuştur. İnsanlarının çoğu vakitlerinin büyük bir kısmını internette geçirmektedirler. Bu nedenle internet veri trafiği oldukça fazla kullanıldığından dolayı internet kesilmelerine ve veri trafiğinin patlamasına neden oldu. İnternet veri ağı şuanda %90^lık bir kullanıma ulaşmış durumdadır. Bu kadar yoğunluğun yaşanması beraberinde başka sorunlara da neden olmaktadır. İnternet veri trafiğinin patlaması özellikle öğrenciler için olumsuz bir durum yaratmaktadır.

İnternet Veri Trafiğinde Patlama

Salgın döneminde getirilen kısıtlamalar, artık evlerimizde geçirdiğimiz zamanların çok daha fazlalaşmasına neden olmuştur. Bu nedenden dolayı evde geçirilen zamanlarda internet ağı oldukça fazla kullanılmaya başlanmıştır. Bu dönemde internette yaşanan bu yoğunluk veri trafiğinin patlamasına neden olmuştur.

Bu dönemde internet veri trafiğini etkileyen durumlar şunlardır:

  • Eğitimin online olarak devam etmesi
  • İş hayatın da bazı çalışanların evden devam etmesi
  • Çok fazla sosyal medya kullanılması
  • İletişimlerin çoğunlukla internet üzerinden yapılması
  • Özellikle çok fazla video yüklemesi yapılması

Bu durumların yaşanması internet veri trafiğini patlatmaya neden olmaktadır. Salgın döneminde internet ağına bu kadar fazla yönelme yapılması bu ciddi soruna neden olmaktadır.

Görüntülü Konuşmalar Veri Trafiğini Oldukça Etkiledi

Corona virüs salgını döneminde kısıtlamaların gelmesi ile birlikte misafirlik, özel gün ve bir araya gelme gibi durumlar engellendi. Birçok kişi bu durumda birbirini göremez hale geldi. Durum böyle olunca çare görüntülü konuşmak oldu. Corona virüs salgını döneminde özellikle görüntülü konuşma yapmak veri trafiğini oldukça fazla etkiledi.

Bu durumda herkes sevdiklerini görebilmek için bu yöntemi kullanmak zorunda kaldı. Bu konuşmaların yoğun olarak yaşanması da internet veri trafiğini fazlasıyla etkilemiştir. Özellikle şehirler arası yasak ve sokağa çıkma yasağının yaşandığı dönemlerde bu konuşmalar daha da fazla hale gelmiştir. Bu durum karşısında oluşan yoğunlukta internet veri trafiğini patlatmıştır.

Uzaktan Eğitim Dönemi İnternet Veri Trafiğini Etkiledi

Corona virüs salgınının etkilediği alanların başında eğitim sistemi gelir. Corona virüsün hayatımıza girmesi ile birlikte örgün eğitim hayatına ara verilmiştir. Verilen bu ara boyunca eğitim, uzaktan eğitim olarak verilmeye devam edilmiştir. Ancak milyonlarca öğrencinin aynı anlarda derslere girmek için internet başına oturması internet veri trafiğini patlatan en önemli etkenlerden biridir.

Birçok öğrenci derslere girebilmek ve eğitim hayatına kaldığı yerden devam edebilmek için mecburen bu ağı kullanmak zorunda kalmışlardır. İnternete bu kadar fazla yoğunluğun yaşanmasının ardından sık sık internette sorunlar yaşanmaya başlanmıştır. Online eğitimin devam etmesi bu yoğunluğun hala devam edeceği anlamına gelmektedir. Eğitiminden geride kalmak istemeyen öğrenciler bu durumdan şikayetçidirler.

İş Hayatının Artık Evden Devam Etmesi

Corona virüs salgını kapsamında artık hayatın evden devam etmesi, bazı iş yerlerinin de evlere taşınmasına sebep olmuştur. Evde çalışabilme imkanı olan birçok kişi, evinde internet üzerinden işlerini yapmaktadır. Ancak hem eğitim hayatının online olarak hem de iş hayatının uzaktan devam etmesi internet veri trafiğinin patlamasına neden olmuştur. İş hayatının da evden devam etmesi internete fazlaca yönelime neden olduğu için aksaklıklara neden olmuştur.

Evde Geçirilen Sürenin Artması İnternet Veri Trafiğini Patlatmıştır

Salgın döneminde getirilen kısıtlamalardan dolayı artık evde geçirilen süre oldukça fazla hale gelmiştir. Bu sürenin fazla olması insanların evde zaman geçirecek aktivitelere yönelmelerini sağlamıştır. Ancak ne yazık ki evde yapılabilecek aktiviteler insanların pek ilgi odağı değildir. Bu durumda insanların birçoğu, zaman geçirmek için internette fazlaca zaman geçirmeye başlamışlardır. Özellikle sosyal medyanın fazlaca kullanılması internet veri trafiğinin patlamasına neden olmuştur. İnternette oldukça fazla yoğunluk yaşanması veri de yavaşlamaya sebep olmuş hatta bazı zamanlarda veri trafiğini patlatmıştır.

Corona Virüsü İnternet Veri Trafiğini Patlattı
Corona Virüsü İnternet Veri Trafiğini Patlattı

Gereksiz Şekilde Video Paylaşmak İnternet Veri Trafiğini Etkilemektedir

İnternet veri trafiğinin oldukça fazla arttığı bu dönemde özellikle video paylaşımları veri trafiğini daha çok etkilemektedir. Bireylerin bu trafiği daha fazla etkilememek için gereksiz yere video paylaşımlarından kaçınmaları gerekir. Bu hassas dönemde özellikle internet ağı öğrenciler için çok daha büyük öneme sahiptir.

Gereksiz yere çok fazla video paylaşımı yapmak, çok fazla belge gönderimi yapmak internet veri trafiğini etkilemektedir. Bu durumlarda insanların gereksiz paylaşım yapmamaları gereklidir. Çünkü şuan internet ağı çocuklarımız için çok daha büyük öneme sahiptir. Bu konuda insanların bilinçli kullanım yapmaları gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu