Bilgi Kutusu

Doğum Hamilelik Sigortası Nedir?

Doğum ve hamilelik dönemi sadece manevi bir süreç değildir. Aynı zamanda maddi bir süreçtir. Hamile kalmak isteyen ya da hamile olan anne adayları, bu dönem boyunca tüm tetkik ve tedavilerini en kaliteli şekilde yapmak isterler. Bu alanda her anne adayı için büyük avantajlar sağlayan doğum hamilelik sigortaları bulunmaktadır.

Doğum hamilelik sigortaları, anne adayının maddi anlamda destek almasını sağlar. Aynı zamanda doğumun da tam teşekküle sahip olan bir hastanede meydana gelmesine yardımcı olurlar. Bu bakımdan doğum hamilelik sigortası, her anne için gereklidir. Peki, doğum hamilelik sigortası nedir? Bu sigorta hakkında bilmeniz gereken her şey aşağıda açıklanmıştır.

Doğum Hamilelik Sigortası Nedir?
Doğum Hamilelik Sigortası Nedir?

Doğum Hamilelik Sigortası Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Bu konuda firmalar farklı bir zamanla planı uygulamaktadır. Bazı firmalar, sigorta yapıldığında bir sene olmasını beklemektedirler. Bazıları ise 5 ya da 6 ay kadar bir bekleme süresi uygulamaktadırlar. Bunun yanında hamile olduğunuz dönemde de sigortanızı başlatan firmalar bulunmaktadır.

Özellikle de hamilelik döneminde başlatılan sigortalara gösterilen ilgi son zamanlarda oldukça fazlalaşmıştır. Sigorta şirketleriyle ile görüşme yaparak zaman konusunda plan oluşturabilirsiniz. Doğum hamilelik sigortası hakkında her şeyi en ince ayrıntısına kadar hesaba katmanız önemlidir. Bu konuda başvuru yaptığınız sigorta şirketi ile sürekli iletişime geçebilirsiniz.

Doğum Hamilelik Sigortası Fiyatlandırmaları Nasıl Yapılır?

Başvuru yaptığınız sigorta şirketi, bu konuda size çeşitli paketler sunmaktadır. Eğer ilk kez sigorta yaptırıyorsanız, firmanın size yapmış olduğu tekliflere göz atabilirsiniz. Ayrıca tamamlayıcı veya özel sağlık sigortanıza ek olarak da bu sigortayı yaptırabilirsiniz. Seçmiş olduğunuz paketinize göre prim ödeme planınız oluşturulur.

Priminiz paketinizin içeriğine göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle paket seçerken iyi bir inceleme yapmanızda fayda vardır. Fiyatlandırma konusunda uzman bir kişiden yardım alabilirsiniz.

Doğum Hamilelik Sigortası Neleri Kapsamaktadır?

Doğum hamilelik sigortası firmalara göre farklı içeriklere sahiptir. Ancak hemen hemen her doğum hamilelik sigortasında aynı hizmetler bulunmaktadır. Bu hizmetler şunlardır:

  • Hamilelik dönemi boyunca yapılan tahlil ve test ücretleri
  • Sezaryen ya da normal doğum masrafı
  • Doğum sırasında anne adayında veya bebekte meydana gelebilecek hastalıkların tedavi masrafları
  • Tercih edilen hastaneye anne adayını götürmek için ayarlanan ambulansın ücreti
  • Düşük veya kürtaj gibi durumlar söz konusu olduğunda tedavi ücreti
  • Yeni doğan bebeğin çeşitli sağlık masrafları

Bu gibi ücretler, hemen hemen her doğum hamilelik sigortası kapsamında bulunmaktadır. Bu maddelere ek olarak farklı ücretlerde yer almaktadır. Bu durum başvuru yaptığınız sigorta şirketinin size sunduğu paketlere bağlıdır. Daha fazla kapsam içeren bir paket için prim ödemeniz de fazlalaşır. Ancak yukarıda açıklanan maddeler, doğum hamilelik sigortası için yeterli gelecektir.

Doğum Hamilelik Sigortası Neden Yapılmalıdır?

Hamilelik demek, ekstra masraf demektir. Aileler ekonomik yönden bu dönemde büyük sıkıntılar yaşayabilirler. Ancak planlı bir şekilde hareket ederseniz, masraflarınızı düzenli bir şekilde yönetebilirsiniz. Doğum hamilelik sigortası, hem hamilelik hem de doğum dönemlerinde meydana gelen masrafları en aza indirebilmenize yardımcı olur.

Çünkü bu dönemlerde hem anne adayı hem de bebek sık sık kontrol edilir. Bu kontrollerin hepsi de paralıdır. Özellikle de doğum masrafı bazı durumlarda çok fazla olabilir. Bu bakımdan doğum hamilelik sigortası yaptırmanız en doğru olandır. Bebeğinizin ve kendinizin sağlığını güvenceye almanızın en iyi yolu bu sigortadır. Ayrıca hamilelik döneminde ya da doğum esnasında yaşanacak sağlık problemlerinin masrafını da bu sigorta sayesinde karşılayabilirsiniz.

Böylece ne yapacağım diye kendinizi stres altına sokmanıza gerek kalmaz. Bunun yanında bebeğinizin doğum sonrası bakımına da büyük bir katkı sağlar. Doğum hamilelik sigortası, her anne adayının yaptırması gereken bir sigortadır. Özellikle de ekonomik anlamda herhangi bir sıkıntı çekmemek için bu sigortayı yaptırmanı en mantıklı hareket olacaktır.

Doğum Hamilelik Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hamile olmadan önce düşünülmesi ve planlanması gereken şeyler vardır. Hamileliğin başlamasından itibaren çeşitli kontroller yapılmaktadır. Bu kontroller, anne ve bebek sağlığı açısından son derece önemlidir. Hamilelik ve doğum sürecinde sürekli olarak doktorlarla irtibatta olmak zorundasınız.

Bu süre içerisinde yapılan maddi harcamalar, aile bütçenizi zora sokabilir. Bu durumdan kurtulmanız için size en son derece avantajlı bir hizmet sunulmaktadır. Hamilelik ve doğum döneminde daha az masrafla kaliteli bir hizmet almanızı sağlayan doğum hamilelik sigortası, oldukça işinize yarayacak bir hizmettir. Tüm hastane masraflarınızı kontrollü bir şekilde yöneten bu sigorta hizmeti, aileler için büyük avantajlar sağlamaktadır.

Doğum Hamilelik Sigortası Nedir?
Doğum Hamilelik Sigortası Nedir?

Doğum Hamilelik Sigortasında Hastane Seçimi

Doğum hamilelik sigortasında hastane seçimi tamamen anne ve baba adaylarının tercihine bırakılmıştır. Hangi hastanenin hizmet kalitesini beğeniyorsanız, o hastaneye doğum için gidebilirsiniz. Bu konuda yapacağınız tercih tamamen sizin kararınız olacaktır. Ancak dilerseniz, bu konularda uzman olan sigorta çalışanlarına da danışabilirsiniz. Onlar size her türlü konuda yol gösterici bir açıklama yapacaklardır.

Doğum Hamilelik Sigortasının Avantajları Nelerdir?

Doğum hamilelik sigortasının sağlamış olduğu birçok avantaj vardır. Özellikle de hamilelikte yapılan testler, tahliller ve gerekli incelemeler için ücret ödemenize gerek kalmaz. Ayrıca doğum yapabilmek için son derece teşekküllü bir hastaneyi tercih edebilirsiniz. Bunun yanında sigorta şirketinin size özel olarak sunduğu bazı haklardan da yararlanabilirsiniz.

Doğum Hamilelik Sigortası İle Masraflarınızı Kontrollü Yapın

Doğum hamilelik sigortasının amacı masraflarınızı kontrollü bir şekilde yapabilmenizi sağlar. Özel hastanelere milyarlarca para yatırmak yerine sigortanıza para yatırmanız, size daha fazla kar sağlar. Ayrıca her sorununuzda size destek olan birilerinin olması, hamilelik ve doğum sürecini daha kolay bir şekilde atlatmanızı sağlar. Sigorta için yıllar öncesinden başvuru yapmanıza gerek yoktur. Dilerseniz hamile olduğunuzda da başvuru yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu