Teknoloji

İnternetten Satış Yapmak İçin 10 Tüyo (E-Ticaret)

Son yıllarda; teknolojinin her geçen gün gelişmesi ile birlikte iş olanakları ve para kazanma yöntemleri de buna bağlı olarak artış gösterdi. Stok fotoğrafçılığı, anket doldurarak para kazanma, makale veya blog yazarlığı yaparak para kazanma ve online satış yani diğer adıyla e-ticaret en çok tercih edilen ve en etkili yöntemlerden bazıları.

Özellikle e-ticaret yani online satış son dönemde en çok artan para kazanma yöntemlerinin başında geliyor. Bilindiği gibi bunun en büyük ve en önemli örnekleri arasında Amazon.com ve kurucusu Jeff Bezos yer alıyor. Hatta online satışın temellerini atan kişi demek doğru olur. Fakat ne yazık ki herkes aynı şekilde istediği başarıyı elde edemiyor.

Çünkü her konuda olduğu gibi bu konuda da dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar ve uyulması gereken bazı kurallar vardır. Peki, bu kurallar neler? İnternet üzerinden satış yaparken nelere dikkat edilmeli? Online satış konusunda nasıl bir yol izlenmeli? İşte internetten satış yapmak için 10 tüyo (e-ticaret).

İnternetten Satış Yapmak İçin 10 Tüyo (E-Ticaret)
İnternetten Satış Yapmak İçin 10 Tüyo (E-Ticaret)

Ürün Başlıkları Ve Açıklamalar Anlaşılır Olsun

Online satışın ilk ve en önemli kurallarının başında şeffaf ve anlaşılır olmak geliyor. Yani hangi ürünü satarsanız satın, satışınız ne üzerine olursa olsun, ürünlerle ilgili açıklamaların ve başlıkların anlaşılır bir dilde olması çok önemli.

Ürün ile ilgili olan başlık, satılan ürünü net bir şekilde tanıtmalı, ürün hakkında detaylı bilgiler vermelidir. Müşteri ürünlerle ilgili inceleme yaparken, anlaşılır ve net bilgiler olması, ürün hakkında detaylandırma yapılması her zaman için satış şansını da arttıran bir faktördür.

Ürün Görselleriniz Kaliteli Olsun

E-ticaret yada diğer adıyla online satış konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir diğeri ise ürün görselidir. Çünkü ürün görseli; satış yapılan ürünle ilgili bilgi veren en önemli detaydır. Yani ürünü anlatan en önemli kısımdır. Bu nedenle ürünle ilgili görsel ne kadar kaliteli ve iyi olursa, müşterilerin onu satın alma şansı da aynı oranda artar.

Ayrıca tamamen gerçek görseller kullanmaya dikkat edin. Bir diğer önemli ipucu ise; her ne kadar ürün açıklaması önemli olsa da gereksiz yere ve çok uzun açıklamalara yer vermeyin. Ürün hakkında bilgi içeren birkaç cümle yeterli olacaktır.

Ürünlerinizle İlgili Blog Yazıları Yazın

E-ticaret sitelerinin birçoğunda ürün görseli ön planda olup, ürünle ilgili açıklamaya pek fazla yer verilmez. Ya da ayrıntılı şekilde anlatım yapılmaz. Eğer siz bu konuda farklı bir yapıda olmak istiyorsanız, mevcut durumun tam tersini tercih etmelisiniz. Ürünle ilgili biraz daha ayrıntılı tanıtımlar yapmalı ve blog yazılarına yer vermelisiniz.

Örneğin; ürünle ilgili anahtar kelimeleri içeren bir blog yazısı oluşturun. Bunu yapmanız hem size arama motorlarında görünmeniz açısından fayda sağlar, hem de daha önce sitenizi ziyaret etmemiş olan müşterilerin dikkatini çeker.

Sitenizde Müşteri Yorumlarına Yer Verin

Online satış konusunda; müşterilerin en çok dikkat ettiği ve göz önünde bulundurduğu faktörlerden birisi ürünlerle ilgili yapılan, diğer müşterilerin yorumlarıdır. Bu nedenle satılan ürünle ilgili müşteri yorumları, ürünün satışına önemli ölçüde etki eder. Kısacası; sitenizde satışta olan ürünlerle ilgili müşteri yorumlarına yer vermeniz önemlidir.

Sitenizin Tasarımına Önem Verin

Bir e-ticaret sitesinin yada online satış sitesinin; müşteriler tarafından ilk ve en çok dikkat edilen bölümü sitenin genel yapısı ve tasarımıdır, yani görselliğidir. Basit ve piyasada ki diğer sitelerle benzerlik gösteren bir online satış sitesi, çok da fazla ilgi çekici olmaz. Bu da siteye gelen müşterilerin kısa sürede siteden ayrılmalarına neden olur. Bu da satış oranlarının düşmesine veya satış ihtimalinin azalmasına neden olur.

Bu sebeple dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da sitenin görselliği ve tasarımıdır. Kaliteli ürün görselleri, farklı bir sayfa yapısı, farklı yazı karakterleri, güzel bir arka fon resmi yada kapak resmi gibi uygulamalarla sayfanızın yapısını güzelleştirebilir ve sitenizin görselliğini zenginleştirebilirsiniz. Bu size fayda sağlayacak bir yöntemdir.

Ürün Sayfanıza Sosyal Paylaşım Butonları Ekleyin

E-ticaret sitelerinde; müşteriler arasında ki en önemli etkileşim yöntemlerinden birisi de ürünlerin sosyal medyada paylaşılmasıdır. Bu uygulama satış yapılan sitenin ürün satışını etkileyen faktörlerden bir diğeridir. Ayrıca bu yöntem hem ücretsiz reklam imkanı sunar, hem de ürünlerinizin satış ihtimalini arttırır. Bu sebeple; sitenize mutlaka sosyal medya paylaşım butonu ekleyin.

İnternetten Satış Yapmak İçin 10 Tüyo (E-Ticaret)
İnternetten Satış Yapmak İçin 10 Tüyo (E-Ticaret)

Ödeme Seçeneklerini Arttırın

Her müşteri kredi kartı kullanacak diye bir kural yok elbette ya da herkes işlemlerini Havale veya EFT ile yapmayı düşünmeyebilir. Bu nedenle sitenize birkaç farklı ödeme seçeneği koymanızda fayda var. Böylece sadece belirli bir kesime değil, her müşteriye hitap etmiş olursunuz. Böylece müşterilerin sırf bu sebeple bile olsa, sitenizi kısa sürede terk etmesinin önüne geçmiş olursunuz.

İletişim Bölümünü Mutlaka Ekleyin

Müşterilerin; sizden almış oldukları bir ürünü iade etme ya da beğenmeme gibi bir durumu olabilir. Ya da farklı bir problemle karşılaşılabilir. Bütün bunları göz önünde bulundurup, sitenize bir iletişim bölümü eklemenizde fayda var. Hatta telefon numarası dışında bir de son dönemde moda olan Whatsapp hattını da ekleyebilirsiniz. Böylece müşterilerinizin sizinle iletişim kurma seçeneklerini de arttırmış olursunuz.

Kendiniz Hakkında Bilgi İçeren Bir Bölüm Oluşturun

İnsanların; e-ticaret sitelerini gezerken, zaman zaman yaptıkları şeylerden birisi de sitenin ya da firmanın hakkında bilgiler içeren bölüme göz gezdirmektir. Çünkü; siteyi ziyaret eden her müşteri kişi veya kurum hakkında bilgi sahibi olmak, o firmayı ya da satış yapan kişiyi tanımak ister. Bu sebeple sitenizin bir köşesine hakkınızda bilgi veren bir yazı eklemenizde fayda var.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu