Sinema

En İyi Batman Filmleri Sıralaması

İlk kez 1939 yılının mayıs ayında Detective Comics çizgi romanı serisinde karşımıza çıkan Batman süper kahramanı, çizgi roman okuyucuları tarafından oldukça çok beğenilmiştir.

Batman karakteri, Bob Kane ve Bill Finger isimli çizgi roman yazarları tarafından yaratılmıştır. Batman çizgi romanların oldukça çok beğenilmesinden sonra film çekimlerine başlanan, filmleri gişe rekorları kıran yapımlar arasına girmiştir.

En İyi Batman Filmleri Sıralaması
En İyi Batman Filmleri Sıralaması

En İyi Batman Filmleri Hangileridir?

​​​​​​Batman ortaya çıktığı andan itibaren onlarca insan kitlesi tarafından beğenildi ve seri olarak yeni filmler gelmeye başladı. İlk batman filmi 1989 yılında seyirciyle buluştu ve büyük beğeniler topladı.

Ardından çıkan filmlerde milyonlarca kişi tarafından izlendi ancak, serinin en iyi filmleri kronolojik sıralamaya göre ilerlemedi. En iyi Batman filmleri sıralaması şu şekilde yapılıyor:

 • The Dark Knight
 • The Dark Knight Rises
 • The Batman
 • Batman Begins
 • Batman Returns
 • The Lego Batman Movie
 • Batman: Mask of the Phantasm
 • Batman: The Killing Joke
 • Batman v Superman: Dawn of Justice
 • Batman (1989)
 • Kronolojik sıralama ise şu şekildedir,
 • Batman (1989)
 • Batman Dönüyor (1992) Batman Returns
 • Batman Daima (1995) Batman Forever

Bu üçlemeden sonra ise Kara şövalye serisi başlıyor.

Kara Şövalye Serisi

Batman filmlerinin en çok beğenilen serisi Kara şövalyedir. Sıralamadan devam edecek olursak,

 • Batman Begins (Batman Başlıyor), 2005​
 • The Dark Knight (Kara Şövalye)
 • The Dark Knight Rises (Kara Şövalye Yükseliyor)

Batman en sevilen süper kahramanlardan birisi olması nedeniyle DC evreninde de yerini almıştır.

DC Evreninde Batman

DC tarafından bir ilk gerçekleştirilerek iki süper kahramanın bir araya geldiği batman filmleri ortaya çıktı. Sıralamadan devam edecek olursak,

 • Batman v Superman: Adaletin Şafağı
 • Suicide Squad (Gerçek Kötüler)
 • Justice League (Adalet Birliği)
 • The Batman

Kronolojik sıralama farklı evrenler, farklı şirketler tarafından çekilmiş batman filmlerinin sıralanmasıyla oluşmuştur. Çıkış tarihine göre belirlenmiştir.

The Dark Knight

En sevilen batman filmi olarak seçilen bu yapımda, Batman, Gotham’da kaos yaratan, şehri kötülüğe boğan Joker’e karşı mücadele veriyor. Bu filmin en çok sevilme nedenlerinden birisi de kötü karakterimiz Joker’in filme kattığı farklı hava diyebiliriz.

Joker batman filmleri arasında en sevilen, milyonlarca hayran kitlesine ulaşan bir kötü karakter olarak büyük beğeni toplamış durumda.

The Dark Knight Rises

Kara şövalye yükseliyor filmi, kara şövalye serisinin son filmi olma özelliği taşıyor. Bu filmde Batman karşısına çıkan en güçlü süper kötüye karşı mücadele veriyor. İlk kez Batman’in gücünün yetmediği bu süper kötüyü yenebilmek için, orduyla beraber haraket etse de Bane’i yenemiyorlar. Filmin devamında tüm Gotham el ele vererek Bane karşı savaşıyor.

Serinin son filmi olan Kara Şövalye Yükseliyor’da Batman, ilk defa kendi gücünün yetmediği bir düşman olan Bane ile karşılaşıyor. Bane’i ne Batman, ne de ordu durdurabiliyor o kadar güçlü bir düşman. Bane, bir zamanlar Batman’le aynı safta savaşan Selina karakterini de kendi tarafına çekmeyi başarıyor, işler iyice çıkılmaz bir yola dönüşüyor.. Jim Gordon da dahil olmak üzere bütün şehir el ele verip Gotham’ı Bane’in elinden kurtarmaya çalışıyor.

Christian Bale, Tom Hardy, Anne Hathaway gibi dünyaca ünlü oyuncuların bu filmde rol alması sebebiyle, film oldukça kaliteli bir yapım olarak kullanıcıların beğenisini topladı.

The Batman

Tim Burton gibi dünyaca ünlü bir yönetmenin elimden çıkan bu yapımda Batman, Gotham şehrindeki azılı suçluların peşine düşüyor. Bir yandan kimliğini gizlemeye çalışan Bruce Wayne (Batman) bir yandan da azılı düşmanı Joker’e karşı mücadele veriyor.

Serinin oldukça çok sevilen yapımları arasına girmesinin bir diğer nedeni ise Michael Keaton, Jack Nicholson, Kim Basinger gibi ünlü oyuncuların yapımda yer alması.

En İyi Batman Filmleri Sıralaması
En İyi Batman Filmleri Sıralaması

Batman Begins

Bu film aksiyon dolu sahneleri, Christopher Nolan’ın muhteşem yeteneği ve başarılı senaryosu nedeniyle en iyi batman filmleri arasına girmeye hak kazandı. Bu filmde Bruce Wayne’in ailesini nasıl kaybettiğini, yarasalara karşı olan korkusunu ve nasıl batman olduğunu konu alıyor. Serinin oyuncu kadrosunda ise Christian Bale, Michael Caine, Ken Watanabe gibi ünlü oyuncular bulunuyor.

Batman Returns

Batman serisinin kronolojik sıralamasında ikinci film olarak yer alıyor. Bir önceki filmde azılı düşmanı Joker’i etkisiz hale getiren Batman, bu sefer de Penguen ile mücadele ediyor.

Penguen küçük yaşta ailesini tarafından terk edilen, intikam ateşiyle yanıp tutuşan bir süper kötü olarak karşımıza çıkıyor.

Gotham şehrine kendini sevdirmek isteyen ve Vali olmaya çalışan Penguen, önündeki en büyük engeli yani Batman’i öldürmeye çalışıyor. Batman, Penguen ile mücadele etmek için kedi kadın Selina ile iş birliği yaparak Penguen’e karşı mücadele veriyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Michael Keaton, Danny DeVito, Michelle Pfeiffer bulunuyor.

The Lego Batman Movie

Animasyon bir yapım olmasına rağmen 297 milyon dolardan fazla hasılat elde eden bu yapım, Batman’in Gotham şehrinde olan kötülere karşı verdiği mücadeleyi konu alıyor. Batman filmlerinin en sevilen animasyonu olarak listede ilk sırada yer alıyor.

Batman v Superman: Dawn of Justice

İlk kez iki süper kahramanın bir araya geldiği filmde, Superman sahip olduğu muhteşem gücünü, kendisine kurtarıcı olarak bakan halka karşı kullanmaya başlıyor. Superman halka zarar vererek Batman’i karşısına alıyor ve Batman, kontrolden çıkan Superman’i durdurmak için ona karşı mücadele veriyor. Dünya’nın en çok beğenilen iki süper kahramanının bir araya geldiği bu yapım izleyenleri soluksuz bırakıyor. Oyuncu kadrosunda Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams gibi ünlü ve başarılı isimlerin var olması filmin öne çıkmasında etkili en önemli nedenlerdendir.

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu