Bilgi Kutusu

Anlamlı Güzel Sözler

Sevilen kişiye, anne ve babaya, herhangi bir akrabaya gönderilen, samimiyetinden şüphe duyulmayan ve kişinin niyetini belli eden sözlerdir anlamlı sözlerdir. Anlamlı güzel sözler, her an söylenebilir. Peki, hangilerini kimlere karşı söylemek gerekir?

Anlamlı Güzel Sözler
Anlamlı Güzel Sözler

Anlamlı Güzel Sözler Nedir?

Anlamlı sözler, kişinin sevdiklerine istediği zamanda gönderebildiği, sıcaklık ve samimiyet içeren sözler bütünüdür. İyi günde kötü günde yanınızda olduğunuzu belirten birkaç kelimeden ibarettir ancak sevginizin katlanmasını sağlar. Gerçekten değer verilen kişilere karşı söylenildiğinde güzel duygular oluşturur ve sevgililer arasında aşk tazelenmesi yaşatır.

Hangi Sözler Söylenmeli?

Elbette anlamlı sözler söylemek için yüreğinizin sesini dinlemelisiniz. Böylelikle ezbere konuşma yapmadan samimiyetinizi karşı tarafa aktarabilirsiniz.

Şu cümleleri kullanabilirsiniz:

 • Seni ne kadar çok sevdiğimi anlatmaya kelimeler yetmez, zaten bende de o tarif yeteneği bulunmamakta.
 • Tekrarı yoktur bazı şeylerin, aşk gibi, ömür gibi, hayat gibi.
 • Gerçekten yürekten sevdiğini hissettiğin insana mesafeler boş gelir.
 • Samimi olmak en güzel keramettir. Bırakın uçmak kuşlara özgü olsun.
 • Sözlerinde ölçülü olmayı öğren, tek sözünle kırdığın gönlü bin sözünle toplayamazsın.
 • Zor günler dostunu ve düşmanını ayıklamak için fırsattır.
 • Ağacın kalitesi özünden, insanın kalitesi sözünden belli olur.

Kimi zaman bu kelimeleri birilerine sitem ederken, kızgınlığınızı belli ederken kullanabilirsiniz. Lakin karşı tarafı kırmamaya özen göstererek cümleleri seçmelisiniz. Aksi takdirde istemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Anlamlı Sözleri Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Öncelikle her anlamlı sözü seçmemeye, kelime dağarcığınızı genişletmeye ve karşınızdakini kırmamaya özen göstermelisiniz. Bununla beraber elbette seçtiğiniz özlü sözler kendinize has olmalı, yapmacıklık hissettirmemeli ve basit kelimelerle oluşturulmalı.

Karşı tarafa sevgi, saygı, özlem, pişmanlık, sitem hissettiren duygularınızı yansıtmak için her özlü sözü göndermemeye çalışabilirsiniz. Bütün bunları yaparken empati kurmayı, sizin anlayabildiklerinizi karşı tarafın da anlayabildiğini unutmayın. Örneğin, ”yükselirken kırarak çıkan, düştüğünde tutunacak dal bulamaz” sözünü söyleyebilirsiniz.

Neden Anlamlı Sözleri Tercih Etmelisiniz?

Anlamlı güzel sözler, karşıdaki kişiye zor günlerinizi, sitemlerinizi, telafi etmeye çalışıp edemediklerinizi, kırgın olduğunuzu, birinden hoşlandığınızı anlatmak için güzel bir yol olabilir. Nitekim hissettiğiniz duyguları her zaman için yüz yüze söylemekten hoşlanmıyor olabilirsiniz.

Örneğin çok sevdiğiniz birine kırıldınız ve belli etmek yerine kendisinin anlamasını bekliyorsunuz. Bu anlamlı sözleri kullanarak aklında bir fikir oluşmasını sağlayabilirsiniz. Çok sevdiğiniz bir dostunuzun zor gününde yanınızda olmadığını hissettiğinizde, anne ya da babanız sizi kıracak bir cümle söylediğinde paylaşabilirsiniz.

Kısacası özlü sözleri paylaşmak için spesifik bir zaman olmasa da karşınızdaki kişiye pişmanlık yaşatmak, siteminizi belirtmek, hoşlandığınızı anlatmak için iyi bir yoldur. Bütün bunları yaparken oldukça açık ve basit cümleleri tercih ettiğinizden, tam olarak derdinizi anlattığından emin olabilirsiniz. Bu sayede sizi kırmadığını düşünen insan bile farklı bir şey düşünmeye başlayabilir.

Hangi Sözler Kime Söylenir?

Anlamlı sözlerin her birini aynı kişiye söylemek istemeyebilirsiniz. Çünkü bu durum karşınızdaki kişinin sizinle ilgili hangi sorununun olduğunu anlamamasına yol açabilir. Bu yüzden tercih edeceğiniz birkaç kelime içeren anlamlı sözleri ailenizle ilgili konularda paylaşabilirsiniz. Örneğin: ”Yüreğin neyin doğru olduğunu söylüyorsa onu yap.

Nasıl olsa öyle de yapsan, böyle de yapsan eleştirileceksin” veya ”İplerdeki düğüm bir şekilde çözülür, asıl mesele boğazındakilerin nasıl çözüleceğidir.” Bu tarz anlamlı sözleri ailenize onların kalbini kırmadan da söylemeniz mümkündür.

Genelde sessizlik içinde paylaşımı yapılan bu sözleri, çevrenizdeki insanların huyundan, dilinden, söyleyiş biçiminden anlayabilirsiniz. Herhangi birini kırdığınızı bilmeden yaptığınız eylem farklı şekilde sonuçlanabilir. Bunun dışında ise sevdiğiniz kişiye, akrabalarınıza, kardeşlerinize anlamlı sözleri gönderebilirsiniz.

En Güzel Anlamlı Sözler

Anlamlı sözlerin en güzelleri yapmacık olmadan, kısa ve net olan sözlerdir. Bazen sitem, pişmanlık, mutluluk, üzüntü ve keder içerir. Hangi sözden anlam çıkartmanız gerektiğini zamanla öğrenebilirsiniz.

En güzel anlamlı sözlerden birkaçı şu şekildedir:

 • İnsan insana iyi gelmeli, gelmeyecekse hiç gelmemeli.
 • Canın bile emanetken kaybedecek neyin olabilir ki?
 • Çalıntı baharda gül olmaktansa, kış ayazında gazel olurum. Nursuz bahtı ile parlamaktansa, kendi çöplüğümde güzel olurum.
 • Hiç kimse siz izin vermedikçe sizi değersiz hissettiremez.
 • Mutluluk bir seyahattir, bu seyahatte önemli olan yol değil yoldaştır.

Bunlar gibi birkaç güzel söz söylemeniz, karşınızdaki kişinin sizinle ilgili görüşlerinin değişmesini sağlayabilir. Kimisine hatasını belli etmek, kimisine de sevdiğinizi belli etmek için bu sözleri kullanabilirsiniz.

Anlamlı Güzel Sözler
Anlamlı Güzel Sözler

Anlamlı Sözleri Söylerken Neleri Kullanmamalısınız?

Anlamlı güzel sözleri söylemeden önce insanlara kin ve nefret beslememeniz gerektiğini unutmayın. Böylelikle kendi içinizde affettiğiniz insanlara karşı söz söylediğinizde daha rahat olacak, çekinmeyecek ve doğal davranacaksınız. Yalnızca sevdiğiniz insanları anlık öfke içeren sözler yerine naif, kibar ve duygularınızı belli eden sözler tercih edin.

Bir süre sonra göreceksiniz ki dönmesini istediğiniz insan geri dönecek, sizden hoşlandığını söyleyecek ve derdinizi çok net şekilde anlayabilecek. İnsanların duygularının sizler gibi önemli olduğunu, ne yaşarsanız yaşayın karşı tarafa aktaracak kadar güzel kelimeleri kullanabileceğinizi unutmayın.

Anlamlı Güzel Sözler İçin Öneriler

Anlamlı güzel sözler söylerken mutlaka karşınızdaki kişinin duygularını önemsemelisiniz. Herkesin duyguları sizin gibi olacağı için önce empati yapmalı, güzel sözcükler seçmeli hatta gerekirse kişilerin kendilerine de anlatmalısınız. Hiçbir şey demeden sözcükleri içeren paylaşımlar kişilerin duygularının değişmesine, gerçekleri görmesine sebep olur.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken nokta bir takım cümleleri kopyalayarak değil kendi özgün cümlelerinizle karşı tarafa bildirmektir. Unutmayın, yalnızca sizin bildiğiniz duyguları karşı taraf bilmeyebilir, hissetmeyebilir. Bunun en güzel yolu iletişimi sağlamaktır. Derdinizi bu yöntemleri uygulayarak anlatırsanız hayatınız boyunca ifadeleşmeden anlaşmanız mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu