Bilgi Kutusu

Köpeklerin Cinsi Nasıl Anlaşılır?

Köpekler insanların en sadık dostu olarak bilinen hayvanların başında gelmektedir. Günümüzde insanların birçoğu köpekleri sahiplenmektedir. Kendilerine bir dost edinmek için köpeklere yöneldiğinde cinslerine de dikkat edilmektedir. Köpeklerin cinsini anladıktan sonra sahiplenen kişi ona göre göre davranarak iletişimi kurmaktadır.

Köpeklerin Cinsi Nasıl Anlaşılır?
Köpeklerin Cinsi Nasıl Anlaşılır?

Köpeklerde Cinsini anlamak İçin Önemli İpuçları

Köpeklerin cinsi veya ırkının bilinmesi onu sahiplenen kişi açısından birçok avantajı bulunmaktadır. Yani köpeklerin ırk farklılıkları ve sahip olduğu davranışlarının bilinmesi seçim yapılmasına önemli rol oynamaktadır.

Köpeklerin cinsini bulmak için kullanılan yöntemler şunlardır.;

  • Uzman veterinere baş vurmak
  • Alternatif ırk belirleme yöntemleri

Her köpek ırkının kendisine göre farklı özelliklerin bulunması yemek ve bakım hizmetlerinin de değişmesine neden olmaktadır. Ayrıca yavru köpeklerin cinsi anlaşılması olduk zor olabilmektedir.

Köpek Cinsi İçin Uzman Bir Veterinere Başvurmak

Yavru köpeklerin cinsini anlamak için en kolay yolu uzman veterinere başvurmaktır. Köpekler yavruyken tam olarak özelliklerin anlaşılması oldukça zor olmaktadır. Bazen uzamanlar bile bu konuda zorlanmaktadır. Köpeklerin kas yapısı, fiziksel özellikler ve tüylerin yoğunluğu faktörler cinsleriyle ilgili bilgi vermektedir. Özellikle yavru köpeklerin cinsi tam olarak uzmanlar tarafından belirlenmesi için biraz büyümelerinde fayda bulunmaktadır. Safkan olmayan köpekler biraz büyüdükten sonra ancak cinsi ortaya çıkmaktadır.

Alternatif Irk Belirleme Yöntemleri

Teknolojinin gelişmesiyle beraber kullanılan bazı yöntemler sayesinde köpeklerin ırkı daha çabuk belirlenmektedir. Son yıllarda ortay çıkan Fetch adı verilen yapay zeka uygulaması ile köpeklerin cinsi belirlenmektedir. Fiziksel özelliklerine bağlı olarak uygulanan bu yöntemde giderek yaygınlaşmaktadır. Ancak fiziksel özellikleri tam olarak gelişmemiş yavru köpeklerin cinslerini bulmada hata oranı yüksek olabilmektedir. Bu yöntemin sahip olduğu büyük veri arşivi sayesinde doğru sonuçlar da alınmaktadır.

Yavru Köpek Alınırken Irkı Nasıl Belli Olur?

Yavru köpek almak isteyenler ırk özelliklerini detaylı bir şekilde araştırmaları gerekmektedir. Köpeğin sahip olduğu dış görünüş ve karakteri ırkı hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır. Ancak net bir bilgi alınması için bir uzman veterinere danışılması doğru olmaktadır.

Köpeğiniz Ne Kadar Safkan Olur?

Anne ve babası belli olan köpekleri veteriner hekim kontrolü yapılması ile cinsi hakkında problem ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Ancak başka bir yerden alınan köpeğin tüm bilgileri istenilmelidir. Köpek hakkında detaylı bilgi veren şeceresinin olması köpeğin daha önceki kuşakları ve özelliklerini bilmenize yardımcı olmaktadır. Yasal olan bu belge tamamen yasal olup köpeğin hangi anne ve babadan geldiğini göstermektedir.

Pahalı Köpek Mutlaka Safkan Değildir

Bir köpeğin pahalı olması onun daha iyi bir ırka sahip olduğunu göstermemektedir. Bazen bazı ırklar daha çok pahalı olabilmektedir. Çünkü o ırkların dünya çapında ödül ve yarışmaları bulunmaktadır. Köpeklerin orijinal olup olmadığı karakter ve fiziki özelliklerine bakılarak anlaşılmaktadır. Belli bir ırktan köpek sahip olmak isteyen kişilerin bazı hususları göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Köpek Cins Özellikleri Nelerdir?

Köpek beslenmeyi düşünen hayvan severlerin özelliklerini bilmesi hiç kuşkusuz sahibine avantaj sağlayacaktır. Köpekler uzun yıllardan beri insanların en önemli hayvan dostu olarak bilinmektedir. Herkesin hayatında bir kere de olsa yaşaması gerek bir deneyim olarak görülmektedir. Ancak bir canlı ile yaşanılması bazı sorumluluklar da yüklenmektedir. Köpekler dostluğu, sadakati, oyunculuğu ve sevimli hareketleri insanların hayatına renk katmaktadır.

Köpek Cinslerinin Belirlenmesinde Fiziksel Özellikler

Köpekler hakkında fazla bilgisi olmayan kişiler tam olarak köpeğin cinsini öğrenmesi zor olmaktadır. Ancak bazı fiziksel özellikler sayesinde köpek ırkı hakkında fikir yürütülebilir. Kafa, kulak, renk, ceket ve kuyruk bir köpeğin en önemli özellikleri arasında yer almaktadır.

Köpeğin Kafa Yapısı

Köpeklerin kafa yapısı olarak üç sınıflandırma bulunmaktadır. Köpeklerin kafatası yapıları genellikle birbirinden farklı olmaktadır. Brachycephalic, Dolicocephalic ve Mezocephalic olmak üzere üç çeşit köpek kafatası yapısı bulunmaktadır. Bu kafa yapılarına göre ırklar da değiştiği için bu özelliklere bakılarak köpek ırkı hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Köpeğin Görünüşü Kulaklar

Köpekler dik, sarkık ve büyük olmak üzere kulak çeşitleri bulunmaktadır. Kafa yapılarına bakılırken aynı zamanda kulak hakkında birçok şey söylenebilir. Ayrıca bazı köpekler sivri kulaklara da sahip olmaktadır. Köpeğin kulak yapısı ırkı hakkında bizlere fikir vermektedir. Örneğin Alman Kurdu olarak bilinen köpek cinsi dik ve sivri kulakları sahip olması ile bilinmektedir.

En İyi Köpek Mamaları Hangileridir > https://www.pusholder.com/en-iyi-kopek-mamalari/

Köpeğin Tüy Yapısı

Köpeklerin cinsi hakkında fikir yürütülmesi için baş vurulan yollardan birisi de paltosu yani tüyüdür. Çalışan ırklar olarak bilinen köpek cinsleri çift kaplamaya sahip durumundadır. Tüyleri astar şeklinde olanlar köpekleri daha sıcak tutarken, kaba tüylü olanlar ise onları yağmurdan korumaktadır. Çift tüylü köpek cinsleri arasında Alaskan Malamute, Alman Çoban Köpeği, ve Labrador bulunmaktadır.

Tel gibi bir kaplamaya sahip olanlar ise kiri ve suyu hapsederek onların temiz olmasını sağlamaktadır. Kıvırcık kaniş ceket yapısı köpekleri ağırlıklarını azaltarak onları yüzer hale getirmiştir. Tazı veya Kırbaçta cinsleri pürüzsüz bir yapıya sahip olması onların daha hızlı ve havada hareket etme kabiliyeti sağlamaktadır.

Köpeklerin Cinsi Nasıl Anlaşılır?
Köpeklerin Cinsi Nasıl Anlaşılır?

Köpeğin Renk ve Kuyruk Yapısı

Ren köpekleri ırklarını belirlemede kullanılacak en zor yöntemdir. Renklerinden dolayı köpekler hakkında birçok şey söylenebilmektedir. Köpeklerde bazen sadece bir renk olurken bazen de birden çok renk olabilmektedir. Bazı köpek ırkının rengine bakılarak kolayca fark edilebilir. Özellikle Dalmaçyalı gibi köpekler renklerinden dolayı hemen fark edilmektedir. Köpeklerin kuyrukları genellikle düz, kısa ve kıvırcık olmaktadır.

Çalışan avcılar olarak bilinen Teriyer veya Spaniel gibi köpeklere tehlikelere karşı kuyruk yapıları farklı olmaktadır. Aynı zamanda sadece kuyruk yapıları değil davranışlar da köpeklerin cinslerini ele vermektedir. Köpeklerin fiziksel özelliklerine bakılarak cinsi belirlenmeye çalışıldığı aynı zamanda DNA testi ile de belirlenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu