Bilgi Kutusu

Starbucks Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Bilgi

Bilindiği üzere Starbucks, neredeyse herkesin haftada birkaç kere olmak üzere tercih ettiği kahve markasıdır. Yalnızca kahvesi değil tatlılarıyla da meşhurdur. Bu sayede belki de günümüzde her ülkede Starbucks dükkanı bulunur. Makalenin devamını okuyarak Starbucks hakkında bilinmesi gereken 10 bilgi konusunu öğrenebilirsiniz.

Starbucks Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Bilgi
Starbucks Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Bilgi

Starbucks Nedir?

Starbucks, Amerikalı kahve dükkanı zinciridir ve Merkezi Seattle, Washington’dadır. Çok çeşitli kahvelerin üretildiği, tatlıların yendiği bir hayli meşhur dükkanlara ev sahipliği yapar. Elbette lezzetli ya da lezzetsiz olduğu kişinin kişisel görüşüne bağlıdır. İlk Starbucks mağazası 1971 yılında Jerry Baldwin, Gordon Bowker ile yazar olan Zev Siegel tarafından açılmıştır.

Starbucks’ın Tarihi

Birçok kişi bilmez fakat günümüzde her ülkede mağazasını gördüğümüz Starbucks, çok eskilere dayanır. İlk adıyla Cargo House olarak bilinen bu kahve markası, zamanla ”st” kavramlarının beğenilmesiyle Starbucks olarak ön plana çıkmıştır. Tam anlamıyla ortaya çıkması ise ünlü kitap Moby Dick’in karakterlerinden biri olan Starbuck ismiyle olmuştur. Bu sayede günümüz halini almıştır.

Bahsedilen üç arkadaşın asıl amacı başlangıçta iyi bir kahve çekirdeği üretmekti fakat dükkanlarının bu denli büyüyeceğini tahmin edemediler elbette. Amaçları daha yeni ve denenmemiş olan bu arkadaşlar paralarını biriktirerek dokuz yıl sonra 30 Mart 1971 tarihinde Washington’da bir dükkan kurdular.

Starbucks Hakkında Bilinmeyenler

Starbucks eskiden olduğu gibi günümüzde de çok bilinen bir markadır, bu sayede hakkında bilinmeyen birden fazla olay ortaya çıkmıştır. Bu makalenin devamını okuyarak konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bazı bilinmeyenlerini şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Starbucks’ın en pahalı kahvesi 94 Dolardır, yani günümüz Türk lirasıyla 268 TL.
 • İlk başlardaki ismi Cargo House ve Pequod’du fakat daha sonra uyuşmadığı düşüncesiyle değişmiştir.
 • Diğer kahve markalarının aksine farklı olanı deneyen Starbucks’ın yağda kızartılmış kahvesi de bulunur.
 • Her gün toplamda 3 milyon kağıt bardak kullanılır.
 • İlk açıldıklarında yalnızca çekirdek kahve satılıyordu.
 • Starbucks bir yılda 325 milyon litre süt tüketir.
 • Starbucks dükkanlarında yalnız kalmamanız için çoğunlukla yuvarlak masa kullanılır.

Bu gibi bilinmeyenler sayesinde bugün Starbucks bir hayli merak edilir olmuştur. Fakat bunun yanında çevre dostu ürünler kullanıp bireylerin haklarını savunması diğer markalardan daha ön planda olmasını sağlar denilebilir.

Starbucks Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Bilgi
Starbucks Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Bilgi

Neden Starbucks Tercih Etmelisiniz?

Tüketebileceğiniz 80.000 civarı ürünü bulunan Starbucks, son derece çeşitli ve uygun fiyatlı oluşuyla birçok bireyin tercihi olmuştur. Üstelik hala etkisini yitirmemiş olan bu markanın sağlıklı ürünler de yapabildiğini biliyoruz. Kişiye göre farklı tercihler ve ayrıcalıklar sunan bu markayı kimi kişiler sıkça tercih etse de bir hayli fazla kitle tercih etmemeyi seçiyor.

Fakat önemli olan herkesin kahve deneyiminin ve lezzet algılayışının farklı oluşu. Her ülkede dükkanlarının bulunması mükemmel bir marka olduğu anlamına gelmez elbette fakat farkındalığı yüksek bir marka olduğu biliniyor.

Starbucks’ın Logosunun Anlamı Nedir?

Starbucks’ın oldukça farklı bir logosu bulunur ve bu logo birçok kişiyi anlamını düşündürmeye teşvik eder sanıyoruz. Bu sayede logonun anlamını daha rahat öğrenebileceksiniz. Siren adı verilen yeşil kadın simgesi Starbucks’ın logosudur bilindiği gibi. Tek kuyruklu deniz kızı sadece bir denizkızıyken, iki kuyruklu bir denizkızına Siren denir.

Siren gravürünü gören şirket ortakları, kahve markasının denizleri aşıp gelmesi anlamında bu logoyu kullanmanın mantıklı olabileceği görüşündeydiler. Logonun yazısında zaman içinde çeşitli değişiklikler yapılsa da denizkızında herhangi bir değişiklik yapılmadı ve bu şekilde kaldı.

Starbucks’ın Özellikleri

Starbucks’ın müşteri memnuniyeti adına uyguladığı birkaç strateji vardır ve bu stratejiler sayesinde başarısını sürdürmeye devam etmektedir.

Birkaç belirgin özelliği vardır:

 • Müşteri memnuniyeti birincil önceliğidir.
 • Mobil uygulamaları kullanarak teknolojik bir yapı oluşturur.
 • Sosyal medyayı etkin kılarak müşterilerin geri dönüşlerini önemser.
 • Çıkardığı yeni ürünleri herkes tarafından anlaşılır kılar.
 • Dijital pazarlama tekniklerini iyi kullanır hatta logonun olduğu yerde Starbucks’ın olduğu izlenimi sağlar.

Bu gibi teknikleri kullanarak her geçen gün daha da ön plana çıkan Starbucks, yabancı bir marka olduğu izlenimi vermez aksine kendi markamız gibi hissettirir.

Eskiden olduğu gibi günümüzde de adını sosyal medyada fazlasıyla duyurmayı başararak zirveye yazdırır. Fakat elbette birçok markanın olduğu gibi Starbucks’ın da geçmişten günümüze başarısı olduğu kadar başarısızlıkları da bulunur.

Starbucks’ın Olumsuz Yanları Nelerdir?

Kimi zaman diğer kahve markaları gibi çıkardığı ürünü tam olarak aktaramayan Starbucks, belli başlı ürünleri farklı boylarda sunduğunu iddia eder. Fakat durum aslında böyle değildir. Her boyutta aynı ürünü çeşitli pazarlama teknikleriyle ön plana sunan bu kahve markası birçok kişinin dilinden düşmez.

Orta boy, büyük boy ve küçük boyda da tüm boyutların arasında pek bir farkın olmadığı gözle görülür bir gerçektir. Hal böyleyken ne kahve markası bunun doğruluğunu kabul eder, ne de halk markayı satın almaktan vazgeçer.

Elbette çok lezzetli kahvelerinin olduğunu söylemek gerek. Bugün bu kadar çok popüler olmasının asıl sebebi, gerçek kahve diyebileceğimiz birçok kahveyi satın almaya teşvik ediyor olmasıdır.

Starbucks’a Gideceklere Tavsiyeler

Starbucks’a ilk defa gidecekseniz ya da hali hazırda en az bir kere gitmişseniz size tavsiye elbette dikkatli ürünler seçmeniz olacaktır. Çok şekerli, şuruplu ve sevmediğiniz kahve çeşitlerini tercih etmemelisiniz.

Çünkü bu çeşitleri belli nitelikler sebebiyle sevmeyebilir veya sadece merak edebilirsiniz. Sadık müşterilerini promosyonlarla değerlendiren Starbucks’ın mobil uygulamasını inceleyerek gitmeden önce aklınızda fikir oluşmasını sağlayabilir ve ürünlerin içerikleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Özellikle denemediğiniz sütlü tatlıları deneme fırsatı bulabilir, bunların yanında evden çıkmadan da sipariş verebilirsiniz. Bütün bu kolaylıkları sağlayan Starbucks’a gideceklere tavsiyeler bunlar sayılabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu