Bilgi Kutusu

Twitter Ücretli Bir Özellik Mi Getiriyor?

Twitter uzun senelerdir insanların severek ve yakından takip ederek kullandığı bir çeşit sosyal medya uygulaması olarak bilinmektedir. Son zamanlarda özellikle de dünya çapında adından sık sık söz ettiren ve her geçen gün kullanımı daha da fazla yaygınlaşan bu uygulama, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamayla sosyal medyayı adeta sarstı. Yeni bir özellik getirdiğinde dair yapılan açıklamalar, insanların aklında twitter yeni bir özellik mi getiriyor? sorusunun canlanmasını sağladı. Ayrıca uygulamayı sık kullanan kişileri oldukça heyecanlandırdı.

Twitter Nedir?

Twitter Ücretli Bir Özellik Mi Getiriyor?

Twitter yukarıda da bahsedildiği diğer sosyal medya uygulamaları gibi günümüzde çok sık kullanılan bir sosyal medya uygulamasıdır. Bu uygulamayı kullanan kişiler genel olarak görüşlerini tweet olarak adlandırılan paylaşımlar ile diğer insanlara aktarmaktadır. Asıl amacı da bu olan twitter, aradan geçen yılların ardından uygulamaya fotoğraf atabilme, video paylaşabilme, insanlarla iletişime geçebilme ve yorum yapabilme gibi pek çok özellik ekledi.

Diğer uygulamaların yanı sıra kullanıcılarından hiçbir ücret talep etmemesiyle de gündemde olan twitter, bu yönüyle büyük ilgi ve beğeni topluyordu. Fakat geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklamayla beraber twitter kullanıcıları büyük bir şaşkınlık, beraberinde de büyük bir heyecan yaşadı. Twitter yaptığı bu açıklamada uygulamaya yeni özellikler getirileceğini ve bu özelliklerin belli bir ücret karşılığında kullanılabileceğini açıkladı.

Twitter’ı Kimler Kullanabilir?

Twitter’ın insanların görüşlerini paylaştığı, zaman zaman eğlenceli anılarını aktardığı, insanların yeri geldiğinde üzüntülerini yeri geldiğinde de sevinçlerini ortak bir tutkuyla yaşadığı, çok büyük kitlelere hitap edilen bir uygulama olmasından dolayı herhangi bir sakıncası yoktur. Uygulamayı açarken veya kişi kendine bir hesap oluştururken ekrana gelen yaş kısıtlamasına uyuyorsa, dilediği gibi uygulamayı kullanabilmektedir.

Fakat elbette yaşı küçük olan kişiler için bazı sakıncalı gönderi paylaşımları yapılabilmektedir. Her ne kadar yaşı küçük olan kişilerin kullanımı doğru olmasa da twitter, bu gibi sakıncalı özellikleri görüntülemek için kullanıcılarından izin istemektedir. İsteyen kullanıcılar bu gönderileri görüntüleyebilir, istemeyenler ise hayır seçeneğini işaretleyip bu tip gönderilerin tekrar karşısına çıkmamasını sağlayabilmektedir.

Twitter’ı kullanabilecek kişiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Yaş sınırına uyanlar
  • Amacına uygun davrananlar

Twitter Hangi Amaçla Kullanılır?

Twitter çoğunlukla insanların gün içerisinde yaşadıkları olayları, anılarını, başlarından geçen herhangi bir durumu veya planladığı şeyleri aktardığı bir uygulama olarak ortaya çıkmıştır. Fakat günümüzde pek çok özelliği bulunan twitter uygulaması, resim paylaşmak, video atmak, mesajlaşmak ve benzeri amaçlarla kullanılmaktadır. Elbette bu uygulamanın amacı çoğunlukla tweet atmak olduğundan dolayı hemen hemen pek çok kişi tweet atmak amacıyla uygulamaya giriş sağlamaktadır.

Çok büyük kitlelere hitap ettiğinden twitter, pek çok kişiye kolay bir şekilde erişim sağladığından dolayı bazı kimseler için büyük bir önem arz etmektedir. Yapılacak olan yardımların daha çok insana ulaşabilmesi, ya da yapılması planlanan duyuruların çok daha fazla kişiye erişmesi sebebiyle de bu uygulama insanların hayatında önemli bir yere sahiptir.

Twitter Nasıl Kullanılır?

Twitter’ın kullanımı oldukça kolay şekilde ayarlanmıştır. Sosyal medya kullanan çoğu insanın zorlanmayacağı bir biçimde düzenlenen twitter uygulaması günden güne daha da çok gelişerek yeni özellikleriyle kullanıcılarını hayrete düşürmektedir Genel olarak basit bir ara yüze sahip olan twitter uygulamasında bir arama motoru, bir kontrol paneli, mesaj kutusu ve kişisel sayfa bulunmaktadır. Güncel konuların takibi yapılmak isteniyorsa ama motoruna tıklanması yeterlidir.

Burada genel olarak kişinin bulunduğu konumdaki güncel haberler bulunmaktadır. Elbette sadece kişinin bulunduğu konumdaki insanların ne hakkında konuştukları değil, dünyadaki insanları ne konuştuklarını gösteren global bir gündem çizelgesi de bulunmaktadır. Kişiler kolay bir biçimde bu çizelgeyi gözden geçirerek o gün dünyada veya bulunulan ülkede ne konuşulduğu hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Twitter’ın İnsanlara Yararı Nelerdir?

Twitter’ın insanlara sağladığı pek çok faydalı şey vardır. Bunlardan ilk akla geleni ise yapılan yardım kampanyalarıdır. Twitter çok fazla insana hitap eden ve milyonlarca insana tek bir tıkla ulaşmayı sağlayan bir platform olduğundan dolayı, genel olarak yardım kampanyalarının büyük bir bölümü bu platform üzerinden yapılmaktadır. Atılan bir tweetin kısa bir zaman dilimi içerisinde on binlerce insana ulaşmasını sağlayan twitter adlı uygulama, kurulduğu dönemden beri yüz binlerce kişiye yardım toplanmasına ve el açılmasına vesile de olmuştur.

Twitter’ın İnsanlara Zararları Nelerdir?

Twitter Ücretli Bir Özellik Mi Getiriyor?

Twitter az önce de bahsedildiği gibi çok büyük kitlelere hitap eden bir uygulama olmasından dolayı bazı insanlar için sorun yaratabilmektedir. Bu sorunlardan en büyük olanı kişilerin yapmış oldukları herhangi bir paylaşım yüzünden linç edilmesidir. Kişiler çok basit sebeplerde dolayı linç edilebildiğinden bu durum insanları psikolojik yönden derinden etkilemektedir. Her zaman iyiye kullanılmayan bu uygulamada bazı sakıncalı paylaşımların yapılıyor olması da bazı insanları derinden etkilemektedir.

Bu ve bunun gibi durumların önüne geçmek adına twitter uygulamaya yeni özellikler eklemiştir. Bu özelliklerden ilki gizli hesaptır. Kişiler eğer talep ederlerde hesaplarını sadece takipçilerine görünür kılma hakkına sahiptirler. Diğer bir güzel özellik ise uygunsuz olarak görülen şeyleri görmek istemeyen kullanıcılar olduğundan dolayı bu tip paylaşımlara uyarı verilmesidir. Eğer kişi uyarıyı onaylarsa gönderiyi görebilmekte, onaylamazsa görememektedir.

Twitter Hangi Özellikler İçin Ücret Talep Edecek?

Twitter aslında içinde pek çok güzel özellik barındıran, tüm dünyanın kullandığı, her geçen zaman diliminde de kendisini geliştirmeye devam eden bir uygulamadır. Bu uygulama geçtiğimiz günlerde uygulama içerisinde bulunan özelliklerin yanı sıra bazı özelliklerin de platforma dahil edileceğini duyurdu.

Fakat bu özellikler diğer gelen özelliklere göre çok daha fazla ses getirdi. Bunun sebebi ise uygulamaya getirilecek olan özelliklerin ücretli olmasından kaynaklanıyordu. Yeni gelen bu özelliğin ası süper takip olarak biliniyor. Bu özelikle beraber artık kullanıcılar diğerlerinden ayrı olarak çeşitli abonelikler sağlayabilecek, bonus tweet atma hakkına sahip olacak ve istedikleri topluluğa kolay bir erişim sağlayabilecekler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu