Sinema

En İyi 5 Psikoloji Konulu Film

Psikolojik filmleri izlemek insanlar için cesaret isteyen filmlerdir. İçerisinde barındıkları gizem, korku ve dram konularından dolayı izlemek ayrı bir keyifle olmaktadır. Aşağıda en iyi 5 psikoloji konulu film yer almaktadır.

En İyi 5 Psikoloji Konulu Film
En İyi 5 Psikoloji Konulu Film

Zindan Adası (Shutter Island)

Martin Scorsese yönetmeliğinde çekilen filmin IMDb puanı 8.1 olup 12 Mart 2010 yılında gösterime girmiştir. Filmin süresi 2 saat 17 dakika olup, psikoloji ve gerilim türündeki filmler içinde yer almaktadır. Filmin başrol oyuncuları, Leonardo Di Caprio, Mark Ruffalo ve Ben Kingsley gibi isimler yer almaktadır. Film, Teddy Daniels ile Chuck Aule isimli polislerin Rachel Solando isimli akıl hastasının ortadan kalması ile tehlikeli olan akıl hastalarının tedavi gördüğü Shutter Adasındaki bölgede konuşlanan Ashecliffe Hastanesinde soruşturma yapmaları için gitmeleri ve ardından gelişen olayları anlatmaktadır. Burada yaşadıkları isyan olayları ile çığrından çıkan işler bu davayı gittikçe zorlayacak ve zamanla rüya ile gerçekler arasındaki sınırları zorlayacaklardır.

Melankoli (Melancholia)

Lars von Trier yönetmeliğinde çekilen filmin IMDb puanı 7.2 olup 13 Ocak 2012 yılında gösterime girmiştir. Filmim süresi 2 saat 10 dakika olup, psikolojik konusunun yanında bilimkurgu ve dramda yer almaktadır. Filmin başrol oyuncuları Kirsten Dunst, Charlotte Gainsbourg ve Alexander Skarsgard gibi güçlü bir oyuncu kadrosu vardır. Film yeni evlenen çift olan Micheal ve Justin’ın evliliklerinin Justine’nın ablası Claire’nin evinde görkemli bir kutlama ile başlar. Ancak bu iki kardeş karakter olarak birbirlerine oldukça ters insanlardır.

Justine daha çok melankoli ve drama yatkın bir yapıya sahip bir kadınken, Claire daha normal bir kadındır. Justine’nin düğün kutlamasında ailede herkesin kendine özel olan sorunları ortaya çıkmaya başlar. Tam bu kutlama sırasında Melankolia isimli gezegenin bu zamana kadar güneşin arkasında saklı kalmış olduğu ve yörüngeden çıkarak dünyaya doğru gelmektedir. Artık bu saatten sonra herkesin kıyameti kendisinin ekseni etrafındadır. Film Cannes Film Festivali olmak üzere birçok festival ödülünün de sahibi olmaktadır.

O Kadın (Elle)

Paul Verhoeven yönetmeliğinde çekilen filmin IMDb puanı 7.2 olup 4 Mart 2016 yılında gösterime girmiştir. Filmin süresi 2 saat 6 dakika olurken türü ise psikolojik, gerilim ve dramdır. Filmin başrol oyuncuları Isabella Huppert, Laurent Lafitte ve Anne Consigny gibi güçlü kadrosu yer almaktadır. Filmde orta yaşlarda olan Michele görünüşte yıkılmaz bir kadındır. Başarılı yönettiği bir video oyunu şirketi vardır.

Acımasız kuralları olup bunları iş hayatında olduğu kadar aşk hayatına da yansıttığı için kocasından ayrılmış olarak bekâr hayatı sürdürmektedir. Fakat bir gün Michele’in hayatı tamamen değişir. Tanımadığı bir adam tarafından evinde cinsel saldırıya uğraması ile hayatında yeni bir dönem başlar.

Michele’in artık tek bir amacı vardır oda bunu kendisine yapan adamı bulmaktır. Bu arayışlar zamanla kedi-fare oyunlara dönüşür. Bu filmin aslında Hollywood’da yapılması istendiği ancak birçok oyuncunun senaryoyu okuduktan sonra bu kadar ağır bir konunun olduğu filmde yer almak istemedikleri sonucu yapım şirketinin filmi çekmek için başka bir ülke bulma arayışına gitmiştir.

Kapan (Get Out)

Jordan Peele yönetmeliğinde çekilen film IMDb puanı 7.7 ile 21 Nisan 2017 yılında gösterime girmiştir. Filmin süresi 1 saat 44 dakika olup, psikoloji, gerilim türleri arasında yer almaktadır. Filmin başrol oyuncuları, Daniel Kaluuya, Allison Williams ve Catherine Keener gibi güçlü isimler yer almaktadır. Film Chris adında siyahi bir gencin beyaz sevgilisi olan Rose’un ailesi ile tanışmaya gitmesiyle başlar. Chris bu yemek esnasında ailede bir tuhaflık olduğunu sezer ve bir süre bu mülkte aileyle birlikte yaşayan siyahilerin teker teker kaybolduğunu öğrenir.

Bunun üzerine evdeki bir siyahi adam Chris’e bu evde gitmesini ve iş işte geçmeden bu aileden uzak durması yönünde uyarıda bulunur. Chris bir şeylerin yolunda gitmediğini sezmeye başladığında bu işten kurtulması sandığından zor olacaktır. Aynı zamanda film dört Oscar adaylığı alırken En iyi Orijinal Senaryo ödülüne de layık görülmüştür. Ardından ödülü kazanan Jordan Peele ödülü evine götürerek bu kategoride ödül alan ilk siyahi yazar olmaktadır.

Sessiz Bir Yer (A Quite Place)

John Krasinski yönetmenliğinde çekilen film IMDb puanı 7.6 ile 13 Nisan 2018 yılında gösterime girmiştir. Filmin süresi 1 saat 30 dakika olup, psikoloji, gerilim ve korku türleri arasında yer almaktadır. Filmin başrol oyuncuları, Emily Blunt, John Krasinski ve Millicent Simmonds gibi isimler yer almaktadır. Film iki çocuklu bir ailenin izole edilmiş bir kırsalda sakin süren yaşamları ile başlamaktadır. Büyüme çağında olan çocukları anne ve babaları ile hiç konuşmamakta ve işaret diliyle anlaşmaktadır. Fakat nünün sebebi çocuklarda konuşma gibi bir sağlık problemi olduğundan değildir.

Aile ses çıkartabilecek her türlü adım, hareket ve ses yapabilecek her türlü aletten uzak durmaktadır. Ancak bir gün bu süregelen sakin hayatları, küçük çocuklarının oyun oynarken elindeki bir lambayı devirmesiyle tamamen değişerek tepetaklak olur. Uzun süren durgun sessizliğin ardından çıkan bu ses, ailenin peşinde olan varlığın uyanmasını ve dikkatini çekmesini sağlamıştır. Bu yüzden aile sessizliklerini bozmalarının bedelini en ağır şekilde ödeyecektir.

Kızıl Serçe (Red Sparrow)

Francis Lawrence yönetmenliğinde çekilen film IMDb puanı 6.6 ile 2 Mart 2018 yılında gösterime girmiştir. Filmin süresi 2 saat 21 dakika olup psikoloji, gerilim türleri arasında yer almaktadır. Filmin başrol oyuncuları Jennifer Lawrence ile Joel Edgerton olmaktadır. Film hayatta annesi ve bale tutkusu olan Dominika’nın geçirdiği kaza sonucu baleye veda etmesi ile başlamaktadır.

Gelecek planları ve hayalleri bir anda değişen genç kadın, onun gibi üstün yeteneğe sahip olan gençlere beden ile zihinlerini silah gibi kullanmayı öğreten gizli istihbarat örgütü olan Sparrow School’a katılır. Zorlu sadistik bir eğitim alan genç kadın, bu programın en tehlikeli kadın oyuncuları arasında yer alır. Dominika bu saatten sonra olduğu güçle geçmişiyle yüzleşir ve sevdiği insanların hayatlarını tehlikedeyken, bu hayatta güveneceği tek insan olan Amerikalı CIA ajanı Nathaniel Nash ile uzlaşma sağlamak zorunda kalacaktır.

En İyi 5 Psikoloji Konulu Film
En İyi 5 Psikoloji Konulu Film

Saplantı (Unsane)

Steven Soderbergh yönetmenliğinde çekilen film IMDb puanı 6,4 ile 23 Mart 2018 yılında gösterime girmiştir. Filmin süresi 1 saat 38 dakika olup, psikolojik ve gerilim türleri arasında yer almaktadır. Filmin başrol oyuncuları olarak, Claire Foy, Joshua Leonard ve Amy Irving gibi isimler yer almaktadır. Filmin konusunda genç bir kadın olan Sawyer Valentini sıkıntılı olan geçmişinden kurtulmak ve aynı zamanda yeni bir işe başlamak için yaşadığı şehirden taşınır.

Ancak istedi dışında akıl hastanesine kapatılarak orada en büyük korkusu ile yüzleşmek zorunda kalır. Bu korkularının gerçek mi yoksa hayal mi olduğunu anlamakta zorlanmaktadır. Sawyer Valentini’ye kimsenin inanmadığı ve yetkilerin yardımcı olmadığı için bütün bu korkuları ile tek başına yüzleşmek zorunda kalacaktır.

Paramedic (El Practicante

Carles Torras yönetmenliğinde çekilen film IMDb puanı 5,9 olan 21 Eylül 2020 yılında dijital platformda yayınlanan filmdir. Film 1 saat 34 dakika sürmekte olup, psikoloji, gerilim ve dram türleri arasında yer almaktadır. Filmin başrol oyuncuları Mario Casas, Deborah François’dir. Filmde Angel, ambulans içinde çalışan sağlık görevlisi olan genç bir adamdır. Trajik bir kaza sonrası Angel’in hayatında artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Görünmez Adam (The Invisible Man)

Leigh Whannell’in yönetmenliğinde çekilen fiml IMDb puanı 7.3 ile 29 Şubat 2020 yılında gösterime girmiştir. Film 2 saat 5 dakika sürmekte olup, Psikoloji, fantastik, gerilim ve korku türleri arasında yer almaktadır. Filmin başrol oyuncuları Leigh Whannell ve H.G. Wallis’tir. Film zengin ve zeki bilim insanı olan sevgilisiyle sürdüğü ilişkide fiziksel olarak ve duygusal gördüğü şiddet çerçevesinde dönmektedir.

Kontrol hastası ve baskıcı kişiliğe sahip olan erkek arkadaşının yaptıklarına daha fazla dayanamayan Cecilia gecenin bir vakti kaçarak bu baskıdan kurtulmak için çocukluk arkadaşından yardım alır. Bunu peşi sıra gelen gizem ve tehlikeli oyunlar sonucu genç kadınında akıl sağlığının tehlikeye girmesine neden olur.

Son 5 Yılın En İyi Yabancı Dizileri > https://www.pusholder.com/son-5-yilin-en-iyi-yabanci-dizileri/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu